ŞEHİT İSTİHKAM UZMAN ÇAVUŞ TAYFUR ULUÇAY, MEMLEKETİ KOZAN’DA SON YOLCULUĞUNA, DUA VE GÖZYAŞLARIYLA UĞURLANDI
 
 
Kuzey Irak'ın Avaşin-Basyan bölgesinde yol yapım çalışması sırasında, bölücü terör örgütü mensuplarının iş makinesine düzenlediği saldırıda şehit olan İstihkam Uzman Çavuş Tayfur Uluçay'ın naaşı, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında düzenlenen törenin ardından, memleketi Kozan’da toprağa verilmek üzere havayoluyla Adana’ya getirildi.
 
Şehidin naaşının havaalanına getirilişi dolayısıyla düzenlenen törene, ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Fatma Güldemet Sarı, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, askeri ve mülk-i erkan, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Karşılama sırasında gözyaşlarına hakim olamayan anne Sultan Uluçay ve baba Kemal Uluçay’ı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Vali Mahmut Demirtaş teskin etmeye çalıştı.
 
Şehit Uzman Çavuş Tayfur Uluçay'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, havaalanındaki törenin ardından, baba ocağı olan Kozan ilçesine bağlı Yukarıkeçili Mahallesi'ne getirildi.
 
Burada helallik alınmasının ardından mahalledeki ilkokulun bahçesinde İl Müftüsü Hasan Çınar tarafından cenaze namazı kıldırıldı.
 
Avrupa Birliği Bakanımız ve Başmüzakerecimiz Ömer Çelik, namazın ardından yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile devlet ve hükümet adına başsağlığı dileyerek taziyelerini iletti.
 
Şehit Uzman Çavuş Tayfur Uluçay'ın arkadaşları olan kahraman Mehmetçik'in Suriye'de kurduğu seyyar fırınlarda oradaki mazlum ve masum insanlara, bu Ramazan günü ekmek bulamayanlara ekmek dağıttıklarını ifade eden AB Bakanımız Ömer Çelik, şunları söyledi:
 
"Kahraman Mehmetçik, bu şehidimiz, bu evlatlarımız oraya gittikleri zaman oralardan terörü temizlemek için, oralardan ülkemize, milletimize, devletimize, bu ülkenin namusuna karşı yönelen terör tehdidini bertaraf etmek için mücadele ediyorlar. Eğer onlar bu kahramanca mücadeleyi vermeseler biz bu topraklarda bu Ramazan Ayı’nda ne bu oruçları tutabiliriz ne iftarları açabiliriz ne sahurlar yapabiliriz. Onların bu kahramanlığı sayesindedir ki bu Ramazan, bu iftarlar, bu sahurlar milletimize helal olmaktadır. Hiç şunu unutmayalım bu kahramanların, her bir şehidimizin şehadete yürümesi Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletimize bu toprakların tapusunun ait olduğu için yeni bir imzadır. Buranın tapusu milletimize aittir. Hiçbir terör örgütüne, hiçbir yabancı unsura zerre kadar verilecek bir çakıl taşı olmadığını göstermek için bu çocuklar, canlarını aziz varlıklarını feda ediyorlar."
 
AB Bakanımız Ömer Çelik, şehitlerin aziz hatıralarını ömürleri boyunca, bayrakların omuzlar üstünde tutulması gibi başlarının üzerinde taşıyacaklarını belirtti.
 
Şehitlerin hakkının ödenemeyeceğini vurgulayan AB Bakanımız  Çelik, şöyle devam etti: "Asıl imtihan arkalarında kalan bizleredir. Onlar imtihanlarını başarıyla vermişlerdir. Bize layık olan, onlar bu ülkeyi, bu ülkenin insanlarını canlarını feda edecek kadar aziz gördüler, canlarını feda edecek kadar muazzez gördüler. O zaman bize düşen de şudur; şehitlerin peşinden yürümektir, bu ülkeyi onlar kadar aziz bilmektir, onların aziz hatırası olan bu ülkeye ve bu devlete sahip çıkmaktır. Dirlik içinde, birlik içinde, kardeşlik içerisinde bu Ramazan oruçları tutabiliyorsak, bu iftarları yapabiliyorsak, bu sahurları yapabiliyorsak bu şehitlerimiz sayesindedir. Eğer bu şehitler olmasaydı birileri, bize helal kılınmış bu nimetleri bizden uzaklaştırmaya çalışacaktı."
 
Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik, Mehmetçik'in Irak'ta, Suriye’de terörle mücadele için büyük fedakarlık yaptığını anlatarak, şöyle konuştu: "Eğer bu fedakarlığı yapmasalar, bu teröristler Adana, Antep, Ankara'da, Allah korusun ülkemizin diğer yerlerinde kötü işlere imza atmaya çalışacaklar. O yüzden bu çocukların yaptığı fedakarlığın değerinin farkındayız. Biz bugün nefes alıyorsak, biz burada iftarı, sahuru bölüşüyorsak, onların bu aziz hatıraları, aziz fedakarlıkları sayesindedir. Bize düşen şehitlerin emanetine sahip çıkmak, şehitlerin bize verdiği mesaja layık olmaktır. Onlar, bu ülkeye layık olduklarını yedikleri ekmeğe, aldıkları duaya, anne baba duasına, bu dostların duasına, içtikleri suya, soludukları bu havaya layık olduklarını herkese gösterdiler. Sıra bizimdir. Biz de inşallah onlara layık olmaya çalışacağız. Devletimiz, milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde, aynı kardeşlerimizin bayrakları en yüksekte tuttuğu gibi, bu şehitlerin aziz hatıralarını, emanetlerini en yüksekte tutacaktır. Şehidimize söylüyoruz. Mesajını aldık başımızın üstüne koyduk. Emanetini aldık başımızın üstüne koyduk. "
 
Şehidin cenazesi, daha sonra omuzlar üstünde taşınarak getirildiği mahalle mezarlığında toprağa verildi.
 
Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik ile Vali Mahmut Demirtaş, elini tutarak yürüdükleri şehidin babası Kemal Uluçay'ı teselli etmeye çalıştı.
 
Törene, AB Bakanımız Sayın Ömer Çelik ve Şehit Uzman Çavuş Tayfur Uluçay'ın  ailesi ve yakınlarının yanı sıra 39. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay,  Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.