NARKO ADANA ELÇİ PROJESİNİN AÇILIŞI, VALİ DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ
 
 
Adana İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce hazırlanan ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Çukurova, Sarıçam, Seyhan ve Yüreğir Belediye Başkanlıklarının da proje ortağı olduğu Narko Adana Elçi Projesi’nin açılışı Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleşti. 
 
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın da katıldığı program; Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı ile Mücadele Büro Amiri Komiser Mustafa Ünaldı’nın proje tanıtım sunumu ile başladı.   
 
Projenin açılışında konuşan Vali Demirtaş; Adana’nın, konum olarak doğu-batı aksında, Avrupa ve Orta Doğu’nun geçiş güzergahında stratejik konumda, metropol bir şehir olduğunu dile getirdi.  
 
Kentin transit yol güzergahı üzerinde konumlanmasının tarım, sanayi, enerji transferi, ticaret gibi pek çok açıdan avantaj sağlarken kaçakçılık, uyuşturucu sevkiyatı gibi illegal faaliyetlerle de dezavantajlı bir durum oluşturduğunu belirten Vali Demirtaş,  ‘’Suçun çeşitlendiği günümüz dünyasında, suç ve suçluyla mücadele de tüm hızıyla devam etmektedir. İstihbarat teşkilatımız, polisimiz, jandarmamız tüm birimleri ile gece gündüz demeden suçluları yakalayıp adalete teslim etmeye devam etmektedir. Bu mücadelede kamu kurumlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, vatandaşlarımızın kolluk kuvvetlerimize gereken desteği vermesi bu birimlerimizin işini kolaylaştıracaktır.’’ dedi.
 
Narko Adana Elçi Projesi Adana Sokaklarına Olumlu Yansıyacaktır.
 
Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğü ile Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkanlıkları arasında gerçekleştirilecek protokolle “Narko Adana Elçi Projesi”nin hayata geçirileceğini söyleyen Vali Demirtaş, ‘’Proje ile zabıta ve temizlik görevlilerimiz başta olmak üzere belediye çalışanlarımıza uyuşturucu ile mücadele ile ilgili narkotik birimlerince eğitimler düzenlenecek ve bu görevlilerin emniyet birimlerine yardımcı olmaları sağlanacaktır. Adana Emniyet Müdürlüğümüzün uyuşturucu ile mücadele konusunda daha önce başlattığı, Narkotem çalışmalarına ek olarak bugün başlatılan  ‘Narko Adana Elçi Projesi’ sahaya, Adana sokaklarına olumlu yansıyacaktır. Yürütülecek eğitim faaliyetlerinin ardından belediye personelimizin katkısı ile uyuşturucu ile mücadelede ciddi mesafe alacağımızı düşünüyorum. ’’ şeklinde konuştu.
 
Belediye Başkanları aracılığıyla tüm belediye personeline çağrıda bulunan Vali Demirtaş, ‘’Bu şehir bizim; bu gençler, bu çocuklar, bu vatandaşlar bizim. Başta uyuşturucu olmak üzere gördüğünüz, tanık olduğunuz olumsuzluklara sırt çevirmeyiniz. Yolunuzu,  yönünüzü değiştirmeyiniz. Mutlaka olaylara müdahil olunuz. Kolluk kuvvetlerimizle irtibata geçerek suçluların adalete teslim edilmesine katkı sağlayınız. Sizlerin bu görevi layıkıyla yerine getirmesi, uyuşturucunun ve diğer adi suçların kökünün kazınması anlamına gelecektir. Sizlerin bu mücadeleye katılımıyla vatandaşlarımızın duyarlılık ve farkındalığının artacağına da yürekten inanıyorum. Bu vesile ile ‘Narko Adana Elçi Projesi’nin Adana’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Proje paydaşlarına kolaylıklar ve başarılar diliyorum.’’ dedi.

Konuşmaların ardından yerel yönetimlerin uyuşturucu ile mücadeleye etkin katılımını sağlayarak uyuşturucu ile topyekûn bir mücadele anlayışı yaratabilmek amacıyla hazırlanan Narko Adana Elçi Projesi’nin protokol imza töreni gerçekleştirildi. Ardından proje dahilinde yerel yönetim görevlilerine uyuşturucu ile topyekun mücadeleye yönelik bilgilendirme, bilinçlendirme ve farkındalık eğitim semineri verildi.