VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN “5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ” MESAJI
 
Bilindiği üzere; Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oybirliği ile kabul etmiştir. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
 
Günümüzde sanayileşmenin, endüstri ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesinin yanı sıra çok çeşitli gerekçelerle ormanlar, tarım alanları, meralar, sulak alanlar tahrip edilmekte, balık stokları azalmakta, küresel ısınmaya yol açan ve dünyanın ekolojik dengesini bozan olumsuzluklar yaşanmaktadır. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle sanayileşmesinin ve şehirleşmenin artması, doğal çevrenin bozulmasını ve çevrenin kirlenmesini de beraberinde getirmiştir.
 
Tüm bu gerçekler ışığında, doğanın korunması ve çevreye karşı duyarlılık konusu, özellikle son yıllarda dünya gündeminin ilk sıralarında yer almaktadır.
 
Dünya toplumlarının geneline olduğu gibi bizlere de düşen görev dünyamızı, ülkemizi ve çevremizi koruyup daha yaşanılabilir çalışmalar yapmak, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak konusunda gerekli tüm önlemleri almaktır. Vatandaşlarımızın yaşam  kalitesinin arttırılması ancak temiz bir çevre oluşturularak doğal kaynakların dengeli ve ihtiyatlı kullanımı ile mümkündür. Doğayı korumak ve tahribatı önlemek, gelecek nesillere karşı en önemli sorumluluğumuzdur.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Adana Valiliği olarak doğa ve çevre ile ilgili sorunların çözümüne ve bilinçlenmeye katkı sağlayacak tüm çalışmaların destekçisi olduğumuzu belirtiyorum.
 
Gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre bırakma konusunda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyor,  “5 Haziran Dünya Çevre Günü”nü kutluyorum.