T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
 
"AŞI OLMAMASI VAHİM BİR DURUM" HABERİ İLE İLGİLİ BASIN BÜLTENİ
 
 
Bazı basın yayın organlarında yer alan “Aşı Olmaması Vahim Bir Durum” başlıklı haber ile ilgili olarak konu hakkında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklamanın yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.
 
Kuduz aşısı, sadece devlet hastanelerinde yapılmakta olup özel hastanelerde yapılmamaktadır. 2018 yılı aralık ayında Sağlık Bakanlığı aşı tedarik ve aşı analizi sürecinde uzama olması nedeniyle kuduz aşısı ihtiyacı, iller arası aşı transferleri ya da merkez depodan temin edilerek karşılanmıştır. Bu süreçte vatandaşlar hiçbir sağlık kurumundan diğer illere yönlendirilmemiştir. 
 
Kuduz aşısı şüpheli temasın gerçekleştiği gün uygulanan 1. dozu takiben, temasın 3. günü, 7. günü, 14. günü ve 28. günü olmak üzere 5 doz halinde yapılan bir aşı olup  aşı uygulamasına başlanan her vatandaşımıza aşı kartı verilmektedir. Vatandaşlarımız bu aşı kartı ile ilgili takvim sürecinde her bir doz aşıyı, uygulama günü bulunduğu herhangi bir ilin devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırabilmektedir.
 
01.01.2019 tarihi itibariyle  Sağlık Bakanlığı Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan aşı sevkiyatı ile ilimiz devlet hastanelerinde kuduz aşı ve antiserumu sıkıntısı yoktur. 
 
Bu hususta İlimiz Sağlık Müdürlüğüne ve Kamu Hastanelerine herhangi bir müracaat olmayıp, başka bir ile de yönlendirme yapılmamıştır.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.