T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Basın Bülteni
Sağlık hizmetlerinin il genelinde daha etkin verilebilmesi ve vatandaşlarımızın bulunduğu yerleşim alanında bu hizmetlerden yararlanabilmesi için çalışmalarımız işbirliği içerisinde devam etmektedir.
 
Türkiye’nin bugün itibari ile en büyük kapalı alanı ve tıbbı donanımına sahip hastanesi olan 1550 yataklı Şehir Hastanesinin açılması ile ilimiz bölgenin önemli bir sağlık üssü olmuştur.
 
Ancak bazı basın yayın organlarında Adana Marsa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi ile Adana Meydan Doğumevi Hastanesinin kapatılarak Adana Şehir Hastanesine taşındığıyla ilgili asılsız haberler çıkmıştır. Bu hastaneler yeniden yapılandırılıp Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesine bağlı olarak aynı yerlerinde hizmet vermeye devam edecektir.
 
Ayrıca Seyhan Uygulama Hastanesinde yapılan bakım, onarım ve tadilat işlerinden sonra hastane, bugün itibari ile Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesine bağlı olarak hizmet vermekte olup en kısa sürede 250 yataklı ayrı bir devlet hastanesi (Yeni Çukurova Devlet Hastanesi) olarak hizmete yeni yapısı ile devam edecektir.
 
Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi ise Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesini de kendi bünyesine katarak 575 yataklı yeni Seyhan Devlet Hastanesi adı altında hizmet verecektir.
 
Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin eski binasında bakım, onarım ve tadilat işleri devam etmekte olup 2018 yılının ilk çeyreğinde Adana Devlet Hastanesinin bu yerleşkeye taşınmasıyla 400 yataklı Yüreğir Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlayacaktır.
 
Yeni yapılanmayla birlikte 2018 yılı yatırım planı içerisinde Güney Seyhan’ın Yüreğir ilçesine ayrıca 100 yataklı yeni bir devlet hastanesi, Seyhan ilçesine ise 150 yataklı yeni bir devlet hastanesi kurulması projesi de bulunmakta olup yıl içerisinde proje ve ihale çalışmaları yapılarak inşaatına başlanılacaktır.
 
Hizmeti durdurulan ya da kapatılan hiçbir hastane olmadığı gibi işlevsiz bırakılan bir hastane de bulunmamaktadır. Tam aksine bölge yeni hastane yatırımlarıyla daha da güçlendirilecektir. 
 
Tüm bu çalışmalar vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğinin arttırılması ve vatandaşlarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması amacıyla yapılmaktadır.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.