15 TEMMUZ FOTOĞRAF SERGİSİ ŞEHİT AİLELERİNİN KATILIMIYLA AÇILDI
 
15 Temmuz Hain Darbe Girişiminin 2. Yıldönümünde ‘15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi’ Şehit Ailelerinin Katılımıyla Açıldı.
 
Adana Müze Kompleksi'nde açılan sergiye Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.
 
Açılışta konuşan Vali Mahmut Demirtaş, “15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümünde, çeşitli etkinliklerimiz kapsamında bugün düzenlediğimiz 15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi’ne hoş geldiniz diyor; sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.
 
15 Temmuz gecesinde hayatlarını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Vali Demirtaş, “O gece şehadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren, gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Fotoğraflar zamanın cansız tanıklarıdır. Kimi zaman sevgiyi, sevinci, mutluluğu; kimi zaman da heyecanı, korkuyu, hüznü ve acıyı anlatır. Bazı fotoğraflar ise belleklerde silinmez izler bırakır. Hafızalarımızdan silinmeyen izlerin başında ise hainlerin ihaneti, kahramanlarımızın yiğitlikleri gelir. 15 Temmuz'da, o karanlık gecede, önce üniformalı teröristlerin ihanetleri; silahlar, tanklar ve uçaklarla milletimizin üzerine yağdırdıkları kurşunlar ve bombalar yansıdı objektiflere. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara akın eden asil milletimizin, yurdumuzun dört bir köşesinde verdiği destansı mücadele ile vatanına, bayrağına, demokrasisine, özgürlüğüne canları pahasına sahip çıkışına tüm dünya şahit oldu” diye konuştu.
 
Vali Demirtaş, sergilenecek fotoğraflara bakıldığında iki yıl önce yaşanan karanlık geceyi ve ardından yaşanan kutlu sabahı yeniden yaşayarak, zamanda kısa bir yolculuğa çıkacaklarını söyledi.
 
15 Temmuz gecesi ve sonrasında 24 gün süren Demokrasi Nöbetleri boyunca, objektiflere yansıyan fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisi ile milletin 15 Temmuz'da yazdığı destanı bir kez daha hatırlayacaklarını vurgulayan Vali Demirtaş, “Sergilenen fotoğraflarla o gece ve sonrasında yaşananları, şehitlerimizin aziz hatıralarını, gazilerimizin çelikten imanını unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı tüm dünyaya, bütün benliğimizle bir kez daha göstereceğiz. Bu vesile ile başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere, tüm şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Milletimizin 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı verdiği destansı mücadelenin objektiflere yansımalarını içeren ‘15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi’nin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor; sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuştu.
 
Vali Mahmut Demirtaş, konuşmasının ardından beraberindeki protokol üyeleri ve şehit aileleriyle birlikte serginin açılışını yaptı.
 
15 Temmuz’da yaşanan olayların ve şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu sergide duygusal anlar yaşandı. Evlatlarının fotoğraflarını öpen şehit aileleri gözyaşlarına boğuldu.
 
15 Temmuz Konulu Fotoğraf Sergisi, 16 Temmuz gününe kadar Adana Müzesi’nde sergilenecek.