T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
BALIK ÖLÜMLERİ İLE İLGİLİ BASIN BÜLTENİ
 
           19.09.2016 tarihinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne toplu balık ölümleri ile ilgili gelen ihbar üzerine, Adana ili Karataş İlçesi Tabaklar mahallesi mevkiinde bulunan Seyhan nehrinin Akdenize döküldüğü noktada.
 
        İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünde görevli personellerce yapılan incelemede: ölen balıkların 100-300 gr arası kefal balığı türü olduğu ve ölen balıkların genelde sahile vurarak koktuğu görülmüştür. Balık ölümlerinin neden kaynaklandığını tespit etmek amacıyla olay yerinden balık ve su numuneleri alınarak konu ile ilgili laboratuvarlara analiz için gönderilmiştir.
 
        Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünce yapılan ilk analiz sonuçlarına göre; Toksikolojik muayenede, numuneler 49 parametre yönünden araştırılmış ancak herhangi bir toksin tespit edilmemiştir. Parazitolojik muayenede, balıklarda bağırsak sistemlerinde yoğun deformasyonlara sebep olan koksidiyoz hastalığı tespit edilmiştir.
 
          İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince yapılan araştırmalarda: bazı çevresel faktörlerin etkisiyle su yüzeyinde fazla miktarda besin maddesi üretimi durumunda, bazen alg (besin içeriği yüksek su yosunları) patlaması denilen alglerin aşırı gelişmeleri gibi durumlarda yaşanabileceği ve aşırı alg patlaması nedeniyle suyun rengi, kokusu ve ekolojik dengesinin bozulabileceği bildirilmektedir. Normalden farklı olarak gelişen ve aşırı üreyen algler ise bazı deniz canlıları için toksik etki yaparak bu tür canlıların toplu ölümüne yol açabilmektedir.
 
         Ayrıca kefal türü balıkların büyük kümeler halinde hareket etmeleri ve genellikle suyun yüzeyinde beslenmelerinden dolayı bu aşırı alg üremesi sonucu oluşan algleri fazlaca tüketip bağırsak sisteminde hasarların oluşabileceği düşünülmektedir.
 
            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
                                                                                              A D A N A   V A L İ L İ Ğ İ