T.C.
ADANA VALİLİĞİ
Protokol Şube Müdürlüğü
 
15 MART ATATÜRK'ÜN ADANA'YA GELİŞİNİN
94. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI
1- HAZIRLIKLAR
a)15 Mart 2017 Çarşamba günü saat 08.00'den itibaren resmi ve özel kurum ve kuruluşlar, iş yerleri ve konutlar Bayraklarla donatılacaktır.
b)Gece; resmi ve özel kurumlar, kuruluşlar, Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi ışıklandırılacaktır.
2- ATATÜRK PARKI’NDAKİ ATATÜRK ANITI’NDA YAPILACAK ÇELENK    
             SUNMA TÖRENİ
 
      a)Çelenk Sunma Töreni, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde 15 Mart 2017 Çarşamba günü saat 09.00'da yapılacak olup, çelenkler saat 08.30'da toplanma yerinde hazır bulundurulacaktır.
      b)Kamu ve özel kuruluşların amir, başkan ve müdürleri, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı Tören Bölüğü ve Bandosu ile okul takımları saat 08.40'da törenin yapılacağı Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda yerlerini alacaklardır.
 
            c)15 Mart 2017 Çarşamba günü saat 09.00’da Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ,  6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı'nın çelenklerini sunmasını müteakiben diğer çelenkler Atatürk Anıtı’na sunulacak olup, saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak ve askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte Bayrak göndere çekilecektir.
   d)Çelenk Sunma Töreni’nin bitimi ile birlikte, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’ndan Büyükşehir Belediye Bandosu beraberinde kortej halinde yaya olarak Atatürk Caddesi’ni takiben törenin yapılacağı Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’na gidilecektir. Kortejin güvenliği ve trafik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
3-YENİ İSTASYON ÖNÜNDE YAPILACAK TÖREN
 
 a) Törene katılacak olan okul takımları 15 Mart 2017 Çarşamba günü saat 09.00’da Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yerlerini almış olacaklardır.
b)Çelenk Sunma Töreni’ne katılan protokol ile Büyükşehir Belediye Bandosu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İzcilik İl Temsilciliği, Ergin İzci Grubu ve DDY kıyafetli personel temsili olarak Atatürk’ü Adana’ya getiren treni karşılamak üzere saat 09.30’da Gar içinde yerlerini almış olacaklardır.
c)İçerisinde gaziler bulunduğu halde Adana Garı’na gelecek olan trenden, Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesinden gazileri temsilen bir gazi elinde Türk Bayrağı ile inerek, bayrağı İlimiz Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’a teslim edecektir. Müteakiben tören alanına geçilecektir.
d)Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı söylenecektir.
e)Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.
f)1(bir) kız ve 1(bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.
g)Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi yapılacaktır.
h)Gar’daki törenin bitiminde topluca Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi ziyaret edilecek olup Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce düzenlenen “Atatürk Fotoğrafları Sergisi” açılacaktır.
 
4-GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR
 
a)Resmi kurumlar Bayraklarla donatılacak, özel kurumlar, iş yerleri ve konutlara Bayrak asılması hususu Büyükşehir Belediye Başkanlığınca duyurulacaktır. Asılan Bayrakların yasaya uygunluğu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından kontrol edilecektir.
b)Törenler sırasında her türlü emniyet tedbiri ve trafik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce alınacaktır.
c)Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda yapılacak Çelenk Sunma Töreni’nin icra ve düzeni İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, gerekli ses-yayın araçları ise Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
d)İl Sağlık Müdürlüğünce törenlerin yapılacağı Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda ve Adana Garı’nda yeteri kadar ambulans ve sağlık ekibi görevlendirilecektir.
e)Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak törenin düzen ve uygulaması İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, törenle ilgili gerekli koordinasyon İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TCDD 6.Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır. Gerekli ses-yayın araçları ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.
f)Karşılama töreninin yapılacağı alan ile Gar Binası’nın temizlik ve bakımı, protokol için şeref tribünü kurulması TCDD 6.Bölge Müdürlüğünce sağlanacaktır.
g)Temsili olarak Atatürk’ü Adana’ya getiren treni karşılamak üzere Adana Garı’nda bulunacak Ergin İzci Grubu’nun ve DDY kıyafetli personelin hazırlanması; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, TCDD 6. Bölge Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğundadır.
h)Öğrenciler tarafından okunacak şiirlerin bir örneği 13 Mart 2017 tarihine kadar Kutlama Komitesi Başkanlığına iletilmek üzere Valilik Protokol Şube Müdürlüğüne gönderilecektir.
i)Büyükşehir Belediye Başkanlığınca şehrin cadde ve meydanlarının Atatürk’ün vecizeleri ile süslenmesi sağlanacaktır. Dövizlerin sözleri İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenerek Büyükşehir Belediye Başkanlığına bildirilecektir.
j)Havanın yağışlı olması halinde Yeni İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’ndaki tören, Gar Binası içinde yapılacaktır.
k)Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler TEDAŞ İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.
l)15 Mart Atatürk'ün Adana'ya Gelişinin 94. Yıl Dönümü kutlama programının duyurulması, günün anlam ve önemi ile ilgili yerel televizyonlarda program yapılması hususu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                         İL KUTLAMA KOMİTESİ
ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK KOYMA SIRASI
1-Valilik Makamı
2-6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı
3-Büyükşehir Belediye Başkanlığı
4-Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği gereği diğer çelenkler.