VALİ DEMİRTAŞ TÜRK-YEMEN İŞ FORUMU GALA YEMEĞİNE KATILDI

 

Çukurova Kalkınma Ajansı ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı iş birliğinde Türk Hava Yolları, MP Investment, Adana Ticaret Odası (ATO), Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve Adana Ticaret Borsası’nın (ATB) destekleriyle düzenlenen Türk-Yemen İş Forumu’nun gala yemeği Vali Mahmut Demirtaş ve Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Abdulvahid el-Maitimi’nin katılımıyla gerçekleşti.

 

Yemekte bir konuşma gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Yemenli iş adamlarına seslendi. Yemen’de ikamet etmeyen, başka ülkelerde ikamet eden tüccarları ve iş adamlarını Adana’ya davet eden Başkan Sözlü, ‘’Türkiye’de oturmak, Türkiye’de ticaret yapmak için Türkiye’ye vergi ödemenize gerek yok. Türkiye, siz bizim topraklarımızda oturuyorsunuz diye sizden ek bir vergi istemez. Hatta Türkiye, siz burada ticaret yaptığınız sizi için baş tacı eder. Ticareti Yemen dışında bir yerde ikamet ederek yapmak durumdaysanız Adana’nın belediye başkanı olarak bütün Yemenli kardeşlerimi Adana’ya davet ediyorum. Gelin Adana’da hemşehrimiz olun.” dedi.

 

Türkiye, Yemen’e Yapılan Yardımlara Devam Ediyor

 

Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, Yemen’de 2011 yılında başlayan iç karışıklıklarda Türkiye’nin her zaman Yemen’in yanında olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Yemen ile arasında istikrar için bütün platformlar ile çaba göstermesi gerektiğini kaydeden Vali Demirtaş, “Ülkemiz, Yemen’e acil insani yardım ile muhtelif sağlık ve kalkınma yardımlarında bulunmuş olup bu yardımlara da halen devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

 

Türk-Yemen ticari ilişkileri konusuna da değinen Vali Demirtaş, “Her iki ülke vatandaşlarının ve devletlerinin iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen ticaret istenen düzeye çıkamamış, son dönemde Yemen’de yaşanan siyasi sıkıntılar nedeniyle de ciddi oranda düşüş göstermiştir. Zararın neresinden dönersek kar deyip güçlü işbirliğiyle yolumuza devam etmeliyiz.” dedi.

 

Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Abdulvahid el-Maitimi’de iki ülke arasında ki ilişkileri sürekli geliştirmek için çaba gösterdiklerini belirtti.

 

Konuşmaların ardından Vali Demirtaş, Yemen’den gelen iş adamlarına plaket verdi.