VAKIFLAR HAFTASI BASIN BÜLTENİ
 
Bilindiği üzere Mayıs ayının ikinci haftası ilimizde, bölgemizde ve bütün Türkiye’de, Vakıflar Haftası olarak kutlanmaktadır. Kutlamalar her yıl bir ana tema tespit edilerek yapılmaktadır. 7-11 Mayıs 2018 tarihlerinde kutlanacak Vakıflar Haftasının konusu ‘‘Vakıf Kuran Kadınlar’’ olarak belirlenmiştir.
 
Bu temaya göre Bölge Müdürlüğümüze bağlı Mersin ve Adana İllerinde çeşitli etkinliklerimiz olacaktır. Bu etkinliklerimiz konferanslar, Paneller, vakıf kuran ve vakfa emeği geçen rahmeti rahmana kavuşmuş ecdadımızın ruhlarına hatim ve mevlitler okutulması ve dualar edilmesi şeklinde olacaktır.
 
Vakıf, kişinin ALLAH’ ın rızasını kazanmak amacıyla mallarını kendi mülklerinden çıkararak fakir fukaranın hizmetine, kullanımına sunulmasıdır. Vakıfta birinci amaç Allah rızasını kazanmak ve öldükten sonra amel defterinin kapanmamasını sağlamaktır.
 
        Vakıf; insanın yalnızlık ve yabancılık çektiği modern dünyada ona yalnız ve yabancı olmadığını hatırlatmaktır. Fakirin gülen yüzü zenginin varoluş gayesidir. Vakıf şifadır. Bazen açlığa, bazen zamana, bazen yalnızlığa, bazen de hastalara. Modern dünyada yalnızlığa çaredir Vakıf..
 
Vakfın kökenine baktığımızda vakıf kurmada; hem kültürel hemde dini kaynaklarda erkek kadar kadınında aynı sosyal davranışa hak kazandığını görürüz. Yardımlaşma ve dayanışma sorumluluğu erkek ve kadın için aynıdır.
 
Allah, Kur’an-ı kerimde iyilik yapmayı ve iyilikte yarışmayı kadın ve erkek her inanana farz kılmıştır. İyilikte yarışmayı Allah’ın rızasını kazanmanın temel şartı olarak öngörmüştür. Türk tarihinde sayısız vakıflar kurulmuş, yurdumuz adeta bir vakıf cenneti haline gelmiştir.
 
Vakıf eliyle, gerek Selçuklu coğrafyasında gerekse Osmanlı coğrafyasında birçok camiiler, hanlar, hamamlar, medreseler, darüşşifalar, çeşmeler, su yapıları, köprüler, yollar, kervansaraylar v.s gibi birçok eserler yaptırılarak memleketin imarına katkıda bulunarak milletimizin hizmetine sunulmuştur.
 
Vakıf her zaman veren el olmuştur. Kurulan her vakfın hayır şartları olup bu hayır şartlarını gerçekleştirecek akarları yani gelir kaynakları vardır. Vakfın hayır şartları ve insana olan hizmetleri gelirleri sayesinde yerine getirilmektedir.
 
Vakıflar Genel Müdürlüğü; Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olup, Selçuklu ve Osmanlı döneminden günümüze intikal eden vakıfların yönetimi ile Medeni kanuna dayanarak kurulan vakıfların kuruluş, denetim ve dağılış işlemlerini yürütmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü vakıflara ait kültür varlıklarını tek, tek ayağa kaldırmakta ve eski eserlerin tamamını gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Diğer yandan vakıfların iyilik dolu yardımsever elini binlerce yıl öteden günümüze ulaştırmaya devam ettirerek, ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı binlerce öğrenciye burs ve muhtaç kişiye de aylık vermektedir.
 
Allah bu iyilik duygusunu günümüze kadar taşıyarak önümüze güzel örnekler koyan ecdadımızdan razı olsun. Ruhları şad olsun. Bizler bu günkü nesiller olarak fakire, fukaraya garip gurabaya velhasıl insanlığa hizmet eden vakıf kurucularına şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.
 
Vakıf Haftası törenimiz 07 Mayıs 2018 saat 09.00 da Atatürk Parkında Atatürk anıtına çelenk konularak, Devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları, Şehitlerimize, Gazilerimize ve Vakıf kuran ecdadımız adına saygı duruşu müteakiben İstiklal Marşı okunması ile başlayacaktır. Aynı gün Adana Valimizve Büyükşehir Belediye Başkanımız makamlarında ziyaret edilecek kendilerine haftayla ilgili bilgiler verilecektir.
 
Aynı gün’’Vakıf Kuran Kadınlar’’konulu konferans
Konuşmacı: Doç.Dr. Gözde RAMAZANOĞLU
Yer: Evliya Çelebi Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu   Saat:14.00
 
8 Mayıs 2018Tarihinde:Mersin Valimiz ve Büyükşehir belediye başkanımızı makamlarında ziyaret edilecek kendilerine haftayla ilgili bilgiler verilecektir.
9 Mayıs 2018 Tarihinde: İl Milli Eğitim Müdürlüklerince okullarda’’Vakıf Kuran Kadınlar’’ konulu konferans
 
Yer: Adana Ticaret Odası Anadolu Lisesi Saat:10.00
Yer: Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi Saat:10.00
 
10 Mayıs 2018:Vakıf kuran ve vakıflara emeği geçen ecdadımızın ruhlarına ithaf edilmek üzere Mevlid-i Şerif ve Hatim okutulması.
Saatğle namazından önce
Yer: Adana İli: Ulu Camii, Mersin İli Ulu Camii
Saat: ikindi namazından önce
Yer: Mersin ili Tarsus İlçesiUlu Camii, Adana ili Ceyhan İlçesiAbdülkadir Ağa (Ulu) Camii
 
11 Mayıs 2018 Cuma
 
Etkinlik: Vaaz ve hutbelerde “Vakıf Kuran Kadınlar” temasının halkımıza anlatılması.
Yer:Adana, Mersin ilindeki Camiler
Saat: Cuma namazı
 
12 Mayıs 2018 Cumartesi
Etkinlik: Mehter Takımı Konseri – saat:10.00
Etkinlik: ‘’Vakıf Medeniyeti’’ konulu Konferans
Konuşmacı: Prof.Dr. Ali Osman ATEŞ
Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı- saat: 11.00
Yeşilay, Kızılay ve Vakıfların Katılımıyla
Yer: Ramazanoğlu Konağı - Adana
Etkinlik: Mersin Tarsus Eshab-ı Kehf önünde Lokma ikramı   Saat: 13:00
NOT: Hafta boyunca Adana ve Mersin illerinde Çorba ikramı yapılacaktır.
Pazartesi günü Atatürk Parkında /ADANA -  Saat:08.00-10.00
Salı-Çarşamba günü Yeni Cami/ADANA -      Saat: 07.00-09.00
Perşembe-Cuma günü Mersin Ulu Cami-     Saat: 07.00-09.00
Vakıflar, Sivil Toplum örgütleri ve tüm halkımız davetlidir.