VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, ÇUKUROVA KALKINMA AJANSI'NDA DÜZENLENEN "2018 YILI EKONOMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"NA KATILDI
 
Çukurova Kalkınma Ajansı'nda (ÇKA) düzenlenen "2018 Yılı Ekonomi Değerlendirme Toplantısı", Vali Mahmut Demirtaş'ın da katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Vali Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altınsu, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda ve dernek başkanları ile işadamları katıldı.
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan ÇKA Genel Sekreteri Lütfi Altınsu, kent ekonomisinin gelişip kalkınması yolunda yapılan çalışmalar ve projeler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.
 
VALİ DEMİRTAŞ, "MİLLETİMİZE DİZ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR"
 
Dile getirilen konuşmaların ardından katılımcılara hitap eden Vali Mahmut Demirtaş, son günlerde döviz fiyatlarında yaşanan hareketliliğin, Türkiye üzerinde tahakküm kurmak isteyen çevrelerin, millete diz çöktürme hayalinin son perdesi olduğunu söyledi. Vali Demirtaş, 24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yeni yönetim modelinin inşasıyla ilgili adımların atıldığını belirtirken, ekonomide sıcak gündemle karşı karşıya kalındığına dikkat çekti.
 
VALİ DEMİRTAŞ, "ADANA, DEVLETİNİN YANINDA"
 
Adana iş ve ekonomi dünyasının devletinin ve milletinin yanında olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, "Son günlerde döviz fiyatlarında yaşanan hareketlilik, ülkemiz üzerinde tahakküm kurmak isteyen çevrelerin, milletimizi diz çöktürme hayalinin son perdesi olarak karşımızda duruyor. Devletimizin ve hükümetimizin aldığı tedbirlerle, iş dünyamızın gösterdiği duyarlılıkla, milletimizin feraseti ile bu oyunu da Allah'ın izniyle bozacağız. Devletimizin aldığı tedbirlerin gerçekleştirilmesi için yerel düzeyde yapılması gereken çalışmaları, Adana iş ve ekonomi dünyasının aktörleriyle birlikte yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.
Bir kez daha altını çizmekte yarar görüyorum; Adana iş ve ekonomi dünyasının durduğu yer bellidir ve her konuda olduğu gibi bu konuda da devletinin ve milletinin yanındadır" dedi.
 
VALİ DEMİRTAŞ, "TEMEL ŞART, ÇOK ÇALIŞMAK"
 
Ekonomi üzerinde kötü emel besleyenleri bertaraf etmenin temel şartının çok çalışmak olduğunu anlatan Vali Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gece gündüz, sıcak soğuk demeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışmak bunları bertaraf etmemizde önemlidir."
 
"YAPMAMIZ GEREKEN, ADANA'YI YATIRIMCILARLA BULUŞTURMAKTIR"
 
"Öncelikle şehrimizin hem yerli hem de yabancı yatırımcıya gönül ferahlığıyla yatırım yapılabilecek bir tarım, sanayi, ticaret ve finans merkezi olduğunu göstermeliyiz. Yapmamız gereken, güçlü yönlerimizi anlatarak bu şehri yerli ve yabancı yatırımcı ile buluşturmaktır. O nedenle önümüzdeki süreçte Sanayi ve Ticaret Odamız başta olmak üzere, kendi yatırım alanına giren her meslek kuruluşu, yatırımcılara sağlanan teşviklerle ilgili bilgilendirme faaliyetlerini sistemli bir biçimde yürütmelidir. Bilinmelidir ki Çukurova ve Doğu Akdeniz'in doğal merkezi olan Adana, zengin potansiyeli ve küresel rekabet gücüyle, Marmara'ya alternatif tek bölgedir. İlimizde iktisadi kalkınmanın gerçekleştirilmesi için önceliklerimiz; enerji üretim ve dağıtım merkezi olmak, bölgenin stratejik konumunu lojistik avantaja dönüştürmek, imalat sanayinde rekabet gücünü artırmak, tarımdan elde edilen katma değeri yükseltmek, bölgenin turizm potansiyelini harekete geçirmek, bölgemizin Ar-Ge kapasitesini geliştirmek ve girişimcilik ortamını iyileştirmek olarak belirlemiş bulunmaktayız."
 
EKONOMİK GÖSTERGELER DEĞERLENDİRİLDİ, FİKİR ALIŞ VERİŞİNDE BULUNULDU
 
Vali Mahmut Demirtaş'ın konuşmasının ardından, yoğun bir katılımla gerçekleştirilen toplantı, ekonomik göstergelerin değerlendirilmesi ve yapılması gereken çalışmalar ile projeler hakkında fikir alış verişinde bulunulmasıyla sürdü.