BU YIL 2.Sİ DÜZENLENECEK OLAN ADANA LEZZET FESTİVALİ BASIN TOPLANTISI, VALİ DEMİRTAŞ'IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Basın toplantısına Vali Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Yüreğir Belediye Başkan Vekili Mehmet Gildir ile resmi kurum yöneticileri ve davetliler katıldı.
 
"GELENEKSELİN GÜCÜ ADINA!" TEMASIYLA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
 
“Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla, Adana'nın geleneksel mutfağına ve evlerde yaşatılan köklü mutfak kültürüne odaklanarak gerçekleştirilecek festivalin tanıtım toplantısında, Adana'nın geleneksel mutfağına ait mezelerinden tatlılarına, kebabından sakatat ürünlerine kadar yirmiye yakın yemek sergilendi.
 
VALİ DEMİRTAŞ, "BU YIL ÇOK DAHA İYİ HAZIRLANDIK"
 
Vali Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, festival konusunda geçen yıldan tecrübeli olduklarını, bu yıl festivale çok ciddi hazırlandıklarını ifade etti.
 
"KENT KÜLTÜRÜMÜZE ÖNEMLİ BİR KÖŞE TAŞI EKLEMENİN KIVANCINI YAŞIYORUZ"
 
Vali Demirtaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; "12-13-14 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Adana Lezzet Festivali’nin basını bilgilendirme toplantısına hoşgeldiniz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Adana Lezzet Festivali ile kent kültürümüze önemli bir köşe taşı daha eklemenin kıvancını, tüm paydaşlarımızla ve hemşerilerimizle birlikte yaşıyoruz."
 
"FESTİVALE İLGİNİN KATLANARAK ARTACAĞINA İNANIYORUM"
 
"Festivalimizin geçtiğimiz yıl yerel ve ulusal düzeyde gördüğü ilginin bizleri fevkalade memnun ettiğini, bu ilginin bu yıl katlanarak daha da artacağına olan inancımı, öncelikle ifade etmek istiyorum. Bu yıl da festival süresince yerli ve yabancı misafirlerimizi Adana'mızda en iyi şekilde ağırlamaya hazırız. Konuklarımıza Adana insanının misafirperverliğini, cana yakınlığını, sıcakkanlılığını göstermenin heyecanını şimdiden yaşıyoruz."
 
KENTİMİZİ "MARKA ŞEHİR" YAPMAK İÇİN KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ
 
"Bizler, Adana'yı her alanda çekim merkezine dönüştürmek, kentimizi ulusal ve uluslararası düzeyde "Marka Şehir" hedefine ulaştırmak için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Festivallerin de bu anlamda lokomotif görevi üstlendiğine yürekten inanıyorum. 22-30 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz “Uluslararası Adana Film Festivali”, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde perdelerini açan “Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali”, Nisan’da portakal çiçeklerimizin kokusunu tüm dünyaya duyuran “Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Festivali” ve son olarak kent mutfağımızın ve geleneksel yemek kültürümüzün tanıtımına yaptığı büyük katkıyla “Adana Lezzet Festivali” başta olmak üzere, düzenlediğimiz diğer sanatsal ve kültürel festivallerle Adana’yı “Festivaller Kenti” hüviyetine büründürmenin mutluluğunu yaşıyoruz."
 
"BU TÜR FESTİVALLER, ADANA'NIN İMAJINA DA OLUMLU KATKI SAĞLIYOR"
 
"Böylesine devasa organizasyonlarla kentimizin imajına, kent kültürünün ve ekonomisinin gelişimine hizmet ediyor; diğer yandan da Adana’mızın imajına müspet katkı sağlıyoruz. Bu yıl festivalimizi yerelden ulusala, ulusaldan uluslararasına taşımak adına, Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 günlük eylem planında da ifade buyurdukları üzere, bizler de Çin ile ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında Çinli konuklarımızı festivalimize davet ettik. Çinli misafirlerimizi festival süresince kentimizde ağırlamaktan onur duyacağımızı belirtmek istiyorum."
 
"ADANA, GELENEKSEL TÜRK MUTFAĞININ ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİDİR"
 
"Değerli Basın Mensupları; Malumunuz, dünyada artık geleneksel mutfaklar ön plana çıkmış durumdadır. Tüm isim yapmış şefler geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yönelmektedir. Adana da ülkemizin malzeme çeşitliliği, kalitesi ve zenginliği ile geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden biri konumundadır.
Bizler de yerel mutfağımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bu amacımızın bir yansıması olarak festivalimizin bu yılki temasını "Gelenekselin Gücü Adına!" olarak belirledik.
İkincisini düzenlediğimiz festivalimizde, Adana'nın en "yerel" ve en "geleneksel" mutfak kültürünü ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgimizin tanıtımına, bilinirliğinin artırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz. Birbirinden leziz tatları bünyesinde barındıran Adana lezzetlerini, bu yıl da Torosların ötesine taşıyacağız."
 
"HAVA KUVVETLERİMİZİN GÖZBEBEĞİ SOLO TÜRK, GÖSTERİ İCRA EDECEK"
 
"Merkez Park’ta gerçekleştireceğimiz festivalimizde kentimizin önde gelen lezzet markalarının stantlarını ziyaretçilerimizle buluştururken, çeşitli etkinlik noktalarında da gastro-şovlara, tadım seanslarına, söyleşilere ve mutfak atölyelerine yer vereceğiz.
Bu yıl tüm bu etkinliklerden farklı olarak 13 Ekim’de Hava Kuvvetlerimizin göz bebeği Solo Türk ekibi tarafından bir hava gösterisi de icra edilecektir. Bu gösteri ile festivalimizin renkli görüntülere, heyecanlı dakikalara sahne olacağına inanıyor; tüm misafirlerimizi bu eşsiz gösteriye şahit olmaya davet ediyoruz."
 
FESTİVALİN KENTİMIZE HAYIR VE BEREKET GETİRMESİNİ DİLİYORUM"
 
"Adana’nın farklı lezzetlerini festivale dönüştüren, Çukurova'nın birbirinden leziz yemeklerini tatma fırsatı bulacağınız; sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek 2. Adana Lezzet Festivali’nin, kentimize hayır ve bereket getirmesini temenni ediyorum.
Bu vesile ile 2. Adana Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen başta festival yürütme kuruluna, belediye başkanlarımıza, kamunun ve sivil toplumun kıymetli temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Yerel ve ulusal basınımızın değerli temsilcilerinden, festivale ilişkin haberlerin, röportajların ve izlenimlerin gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda, radyolarda ve internet ortamlarında daha geniş yer tutması hususunda desteklerini esirgememelerini bekliyoruz."
 
"BASIN MENSUPLARIMIZ ARACILIĞIYLA, YERLİ VE YABANCI MİSAFİRLERİMİZİ FESTİVALİMİZE DAVET EDİYORUM"
 
"Sizlerin aracılığıyla yerli ve yabancı misafirlerimizi ve Adanalı hemşerilerimizi 12-13-14 Ekim’de gerçekleştireceğimiz 2. Adana Lezzet Festivaline davet ediyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum."
 
FESTİVAL, " GASTRO ŞOV" İLE AÇILACAK
 
Adana Valiliği himayesinde gerçekleştirilecek festival, 2 Michelin yıldızlı ünlü şef Alexandre Dionisio’nuner'in geleneksel Adana kebabını yorumlanacağı özel bir "gastro şov" ile açılacak. Gastro şovlar ile peynir ve zeytinyağı tadımı etkinliklerinin de yapılacağı festivalde çeşitli paneller düzenlenecek.