ADANA İL JANDARMA KOMUTANLIĞI
Köpek Unsurları
 

 

        ADANA İL JANDARMA KOMUTANLIĞI KÖPEK UNSURLARI

 

         Adana İl Jandarma Komutanlığı,  bünyesinde  Bomba Arama,  İz Takip, Tütün Tespit ve Uyuşturucu Madde Arama Köpek unsurları bulunmaktadır. Bu unsurlar görevin gerektirdiği branş özelliğine uygun olarak meydana gelen kaçakçılık, emniyet ve asayiş olaylarında görevlendirilmektedir.

 

 
 

        TÜTÜN TESPİT UNSURU

        Tütün Tespit Unsurunun Görevleri
 
  • Kaçak tütün ve mamüllerini taşıyan kişilerin ve bu maddelerin ticaretini ve kaçakçılığını yapan kişilerin eşyalarını, araçlarını, arazilerini, ev ve müştemilatlarının aranmasında kullanılmaktadır. 

  • İhbarlı aramalarda, kaçak tütün ve mamülleri bulundurulması muhtemel umuma açık yerlerin aranmasında görevlendirilmektedir.

 
        BOMBA/MAYIN  ARAMA KÖPEĞİ UNSURLARI
        Bomba/Mayın Arama Köpeği Unsurlarının Görevleri:
  • Arazide mayın, bubi tuzakları ve patlayıcı maddelerin yerlerini tespit etmek, terörle mücadele harekâtında her türlü patlayıcı madde ve mühimmatın aranmasında,
  • Motorlu kara, hava ve deniz taşıtı, bina, bavul, çanta ve diğer eşyalardaki patlayıcı maddelerin aranmasında,
  • Önleyici hizmet amacıyla yapılan aramalarda (toplantılar, seminerler, konserler, açılışlar, spor müsabakaları vb.),
  • Önleyici hizmet devriyelerinde yapılan aramalar (kod uygulamaları ve yol aramaları vb.) ile bina, ev ve müştemilatları, köprü, menfez, tünel giriş ve çıkışlarında patlayıcı madde aranmasında,
 
        Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, yabancı devlet temsilcileri ve diğer önemli personele yönelik sabotajlara engel olmak amacıyla tahsis edilen araçların aramasında ve ikamet edecekleri ile temasta bulunabilecekleri yerlerde patlayıcı madde aranmasında kullanılmaktadır.
        Ayrıca arazide mayın, bubi tuzakları ve patlayıcı maddelerin yerlerini tespit etmek, terörle mücadele harekâtında bubi tuzakları ve her türlü patlayıcı madde ve mühimmatın aranmasında,
        Binalarda, kara, hava ve deniz taşıtlarında bulunan bavul, çanta gibi eşyalardaki patlayıcı maddelerin aranmasında görev yapmaktadır.
        İZ TAKİP KÖPEĞİ UNSURU
        İz Takip Köpeği Unsurunun Görevleri:
Kaybolan kişilerin, hırsızlık, kaçakçılık, hudut ihlalleri ile sabotaj veya operasyonlarda koku izini takip ederek, kişilerin yerini tespit etmek amacıyla kullanılan iz takip köpeğinin, kokuyu ayırt etme duyusu yüksektir. İzi sürülecek kokuyu on iki saat süreyle ve 5000 m mesafeye kadar diğer kokulardan ayırt ederek, kişileri takip etme imkân ve kabiliyetine sahiptir.
 
Ormanlık alanlarda, kaybolan şahısların aranmasında kayıp şahsa ait elbisenin koklatılarak ve son görüldüğü yerden aramaya başlanılmak suretiyle şahıs bulunabilmektedir.
         UYUŞTURUCU MADDE ARAMA KÖPEĞİ UNSURU
        Uyuşturucu madde arama Köpeği Unsurunun Görevleri
 
 
  • Motorlu taşıtlarda, bavul, çanta gibi diğer eşyalarda bulunan uyuşturucu maddelerin tespitinde,
  • Uyuşturucu madde taşıyan ve kullanan kişiler ile bu maddelerin ticaretini veya kaçakçılığını yapan kişilerin araçlarının, arazi ve evlerinin aranmasında,
  • İhbarlı aramalarda, uyuşturucu madde bulundurulması muhtemel umuma açık yerlerin aranmasında görevlendirilmektedir.