JANDARMA SORUMLULUK ALANI VE EKİP SAYISI
 
Adana İl Jandarma Komutanlığına bağlı Aladağ, Ceyhan, Çukurova, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Sarıçam, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir İlçelerinde Jandarma Trafik sorumluluk alanında (31) Jandarma Trafik Timiyle trafiği denetleme ve düzenleme görevi yapılmaktadır.
 
 
 
 
DENETİM VE DÜZENLEME GÖREVLERİ
 
Konusu açıkça suç olmayan durumlarda cezai işlem en son uygulanmakta, öncelikle eğitici, öğretici ve yol gösterici çalışmalara ağırlık verilmektedir. Trafik Timleri, trafik kazalarının yoğun olduğu, trafik kurallarının sıkça ihlal edildiği noktalar ile trafik hareketliliğinin fazla olduğu yollarda (24) saat esasına göre görevlendirilmektedir.
 
 
 
              
 
VATANDAŞLARI BİLİNÇLENDİRME VE SEMİNER ÇALIŞMALARI
 
                      
              
 
 
Trafik kazalarının önlenmesi için bugünün küçüğü, yarının anne ve babaları olacak öğrenciler başta olmak üzere sürücü ve vatandaşları bilgilendirme, bilinçlendirme eğitimi verilmektedir.
 
 
 
TRAFİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ
 
            
 
 
Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında kutlanan “Trafik Haftası” etkinliklerinde trafik stantları açılmaktadır.
Yapılan etkinliklerde başta öğrenciler olmak üzere vatandaşların trafik konusunda bilinçlenmesi, duyarlılığın artırılması için trafik bilgi ve uyarı içerikli broşür, cetvel, ruhsat kabı, dağıtılmakta, afiş ile pankartlar sürücülerin rahatlıkla görebileceği yol güzergâhlarına asılmaktadır.
 
 
İSTATİSTİKİ BİLGİLER
 
Trafik bilincinin oluşturulabilmesi için 2017 yılı içerisinde  (39.102) sürücü, (6.889) yaya ve (9590) öğrenci olmak üzere toplam (55.611) vatandaşımıza trafik eğitim semineri verilmiştir.
2017 yılı içerisinde (21) ölümlü, (528) yaralamalı olmak üzere toplam (549) ölümlü/yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş olup bu kazalarda (25) vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve (1.126) vatandaşımız yaralanmıştır.
2017 yılı içerisinde icra edilen trafiği düzenleme ve denetim faaliyeti neticesinde; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen kural ve yasaklara uymadığı tespit edilin (18.478) sürücüye (7.331.821) TL tutarında idari para cezası uygulanmış, (4.604) araç trafikten men edilerek, (230) sürücü ve şoförün sürücü belgeleri geçici olarak geri alınmıştır.