VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ, “GENÇLİK GELECEĞİMİZDİR” PROJESİNİN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
 
“Güney Adana Kalkınma Programı” kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü’nce düzenlenen ve “sokakta çalıştıkları tespit edilen çocukların sokakta çalışma nedenlerinin belirlenmesi ve çözüm üretilmesi, ekonomik nedenlerle çalışmak zorunda kalan ve eğitimine devam etmeyen çocuklara eğitim imkânlarının sağlanması, okul çağını geçen çocuklara verilecek meslek edindirme kurslarıyla iş imkanı yaratılması, gençlerde doğru tutum ve alışkanlıkların oluşturulmasının sağlanması”amaçlanan ‘Gençlik Geleceğimizdir’ projesinin açılış töreni Vali Mahmut Demirtaş’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda düzenlenen açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, proje kapsamındaki çocuklar ve aileleri ile davetliler katıldı.    
 
Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, “Bu Projeler Gençlerimizin
 
Geleceğe Umutla ve Güvenle Bakmalarına Vesile Olacak”
 
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız’ın; projenin amacı, hedefleri ve gerçekleştirilecek çalışmaları içeren konuşması ve Polis Memuru Özkan Dere’nin sunumuyla başlayan törende konuşan Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Güney Adana Kalkınma Programı’nın daha fikir aşamasında bile kendilerini heyecanlandırdığını, gelinen aşamada ise programda hedeflenen uygulamaların adım adım hayata geçişine şahitlik ettiklerini söyledi.
 
“Ülkemizin Gençlik Potansiyelini
 
En İyi Şekilde Değerlendirmeliyiz”
 
Türkiye’nin en önemli ve en güçlü unsurlarından biri dinamik genç nüfusudur. Özellikle genç nüfus krizi yaşayan Avrupa ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin potansiyelinin ne denli büyük olduğu görülebilir. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakıldığında bu büyük genç potansiyelinin şimdiye kadar ikinci plana atıldığını söyleyebiliriz. Bugün yavaş yavaş gençlik, bir fırsat olarak görülüyor. Elimizdeki bu potansiyeli iyi değerlendirmeliyiz. Biz Ülkemizin gelecek vizyonunu ve hedeflerini belirlerken gençlerin de bu süreçlere dahil edilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çünkü gençlerimizin enerjisi, ülkemizin geleceğine damga vuracak. Bugün açılışını yaptığımız proje ile gençlerimize, mesleki beceri kazandırarak, iş hayatına adım atmaları sağlanmış olacak. Projenin bundan sonra da farklı iş kolları için devam etmesini temenni ediyorum. Bu projeler gençlerimizin geleceğe umutla ve güvenle bakmalarına vesile olacak. Gençlerimize şimdiden başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
 
Vali Demirtaş, “Güney Adana Kalkınma
 
Programına Büyük Önem Veriyoruz”
 
Vali Mahmut Demirtaş ise, Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında gerçekleştirilen projelere büyük önem verdiklerini söyledi ve olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarına dikkat çekti. Vali Demirtaş, konuşmasında başlıklar halinde şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu;   
 
“Valiliğimiz Bünyesindeki SODES’in Maddi Destek
 
Verdiği Projenin, Amacına Ulaşacağına İnanıyorum”
 
“Çeşitli nedenlerle okulu bırakan, sokağa itilen, sokakta çalışmak zorunda bırakılan, dilendirilen çocuklarımızın suçla tanışması an meselesidir. Bu çocuklarımızı sokağa mahkûm eden sebepleri bulmak ve sorunları çözmek hepimizin en temel görevidir. Valiliğimiz bünyesindeki SODES’in 118 bin TL mali destek sağlayacağı, “Gençlik Geleceğimizdir” projesi de Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında İl Emniyet Müdürlüğümüzün hayata geçirdiği, gençlerimizi sokaktan kurtarıp İŞ-KUR'un düzenleyeceği meslek edindirme kursları marifetiyle bir meslek sahibi yapmayı hedeflediğimiz önemli bir projedir.”
 
“Suç ve Suçluyla Mücadelemizi
 
Kararlılıkla Sürdürüyoruz”
 
“Asayiş uygulamaları ile ulaşılan çocuklarımızın suçtan, suç mahalli olan sokaklardan uzaklaştırılması, bu yavrularımızın toplumsal hayata yeniden kazandırılması odak noktamızı oluşturmaktadır. Projenin diğer yönü ise sokakta çalışmaktan kurtarılan çocuklarımızın ailelerinden şartları tutanlara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz eliyle Sosyal Destek Yardımının sağlanmasıdır. Böylelikle “Gençlik Geleceğimizdir” projesi ile hem bireyi hem de aileyi önceleyen, sosyal tabanlı bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Dünyanın bugün geldiği noktada, suç ve suç unsurları da çeşitlenmiş durumdadır. Gasptan hırsızlığa, cinayetten kaçakçılığa varıncaya kadar pek çok suç çeşidi ile karşı karşıyayız. Suç ve suçlular şekil değiştirirken, suç ve suçluyla mücadele eden kişi ve kurumlarımızın mücadelesi de aynı süratle devam etmektedir.”
 
“Güvenli Şehrin En Önemli Niteliği, Suç
 
ve Suç Unsurlarından Uzak Olmasıdır”
 
“Terör ve terör örgütleri başta olmak üzere birçok alanda verilen mücadele ile yaşadığımız coğrafyanın stratejik konumu; sağlam, dinamik, çağın gerektirdiği donanımda bir emniyet teşkilatını elzem kılmaktadır. Bu hususta devletimizin ve milletimizin emniyet teşkilatımıza verdiği destekle ciddi bir mesafe alındığı aşikardır. Bir şehrin modern ve yaşanılabilir özelliklerinin başında güvenli olması gelmektedir. Güvenli şehrin en önemli niteliği, suç ve suç unsurlarından uzak olmasıdır. Yaşadığımız şehir Adana, maalesef üçüncü sayfa haberleri ve adli vakalarla sürekli olarak ulusal basında ve televizyonlarda yer almaktadır. Bunda hiç kuşkusuz göç alan bir büyükşehir olmamızın büyük etkisi vardır.”
 
“Adana’ya Yönelik Olumsuz Algıyı
 
Kırmak İçin Mücadele Ediyoruz”
 
“Adana'da göreve başladığım günden itibaren şehrimizin tüm aktörleri ile birlikte olumsuz Adana algısını kırmak için mücadele etmekteyiz. Sosyal ve kültürel etkinliklerle, festivallerle, fuarlarla ve Güney Adana Kalkınma Programı dahilindeki projelerle, bu etkiyi kıracağımızı düşünüyorum.”
 
“Kentimizi, ‘Güneyin Parlayan Yıldızı’
 
Haline Getirmek İçin Çaba Sarfediyoruz”
 
“Adana'nın aslında var olan yiğit, mert, sıcakkanlı, iyi yürekli insanların diyarı olduğuna dair imajını her vesile ile göstermeye gayret ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz devasa yatırımlarla; tarım, sanayi ve finansta attığımız adımlarla, şehrimizi Güney'in parlayan yıldızı haline getirmek için çalışıyoruz.”
 
“Bu Proje; Çocuklarımıza Kol Kanat Gerecek,
 
Suçtan Uzak Tutulmalarına Katkı Sağlayacak”
 
“Yaptığımız bu çalışmalarla birlikte emniyet teşkilatımız, üreteceği bu tip projelerle şehrimizin çocuklarına kol kanat gerecek; onları suçtan uzak tutacaktır. Polisimiz, özellikle okul önleri ve okul çevrelerindeki kafe, büfe, market, internet salonları gibi mekânlarda yapacağı çalışmalarla, gençlerimizi uyuşturucu ve diğer zararlı maddelerden koruyacaktır.”
 
“Gençlerimiz; ‘Geleceğimiz ve Umudumuzdur’
 
“Onların bu konudaki en büyük yardımcısı anne-babalarımız, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ve muhtarlarımızdır. Bu paydaşların el birliğiyle, koordinasyonuyla Adana'mızda uyuşturucunun ve yavrularımızı suçun kucağına iten her unsurun kökünü kazıyacağız. Varlık sebebimiz olan gençlerimiz; geleceğimiz ve umudumuzdur. Milletimizi, vatanımızı, devletimizi, bayrağımızı emanet edeceğimiz varislerimizdir. O sebeple geleceğe dair önümüze büyük hedefler koyduğumuz bu evrede, onları sokaktan, suçtan ve kötü emel sahibi kişilerden koruyacak tedbirleri almalı, büyük ideallerle donatmalı, yavrularımızı bugünden geleceğe en iyi şekilde hazırlamalıyız. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Programı Kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Gençlik Geleceğimizdir” projesinin, hayırlı olmasını temenni ediyorum. Proje paydaşlarına başarılar diliyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”
 
Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleştirilen “Gençler Geleceğimizdir” projesinin açılış töreni, davetlilere verilen ikram ve projede yer alan çocuklarla hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.