AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANIMIZ SAYIN DR. FATMA BETÜL SAYAN KAYA BAŞKANLIĞINDA İL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya başkanlığında, engellilere, ihtiyaç sahibi ailelere, yaşlılara ve çocuklara çeşitli alanlarda yapılan yardımların değerlendirildiği ‘’İl Değerlendirme Toplantısı’’ düzenlendi.
 
Toplantıda konuşan Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Bakanlık tarafından hizmet sunulan tüm vatandaşları ve hizmet edilen mekanları ziyaret ettiklerini belirtti.  Yaklaşık bir yıldan bu yana yaptıkları bu toplantılarla amaçlarının yaptıkları hizmetlerin kalitesini artırmak olduğunu ifade eden Bakan Kaya, vatandaşların daha iyi hizmet alabilmeleri için her ilde eksiklikleri varsa onların tespiti yönünde hizmet alanları ve çalışmaları nasıl geliştirebilecekleriyle ilgili paydaş kuruluşlarla istişare yaptıklarını söyledi.
 
İl değerlendirme çalışması yapmak amacıyla 20-23 Aralık'ta 9 kişilik heyetin Bakanlığa bağlı 18 kurumun tamamını ziyaret ettiğini anımsatan Bakan Kaya, Adana'da daha fazla ne yapabilecekleriyle ilgili değerlendirme yapacaklarını kaydetti.
 
Aile Eğitim Programı'nın koruyucu ve önleyici hizmetlerin en önemlilerinden birisi olduğunu ve Türkiye genelinde 8 bin eğiticiyle 5 yıldır devam eden programla 850 bine yakın vatandaşa eğitim verdiklerini söyleyen Bakan Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
Eğitim
 
‘’Son 1,5 yılda yaklaşık 166 bin kişiye Aile Eğitim Programlarının farklı alanlarında eğitim verdik. 2017 yılında evlilik öncesi eğitimi yaygınlaştırma programımızda çok yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük ve 9 ilimizi pilot olarak belirlemiştik. 9 ilde 2017 yılında yoğun çalışmalar yaptık. 2018'de bu evlilik öncesi eğitimimizi inşallah ülke geneline yaygınlaştıracağız. Belirlenen pilot illerden birisi de Adana. Burada valilik, belediyeler, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğiyle Kasım 2017'de yaptığımız eğitimlerle birlikte Adana'daki eğitici sayımızı 51'den 83'e çıkardık. Bundan sonra 83 farklı eğitimcimiz ile birlikte Adana'da bu eğitimleri çok daha yaygın bir şekilde gerçekleştireceğiz. ‘’
 
Boşanma Oranları
 
‘’Boşanma oranlarında son 6 yılın en düşük rakamlarını bu yıl yakalamış olduk. Tabii Bakanlığımızın çalışma alanlarına giren bir konu. Bu noktada sevindirici bir gelişme. Aile bütünlüğünü koruyacak çalışmalarla bu düşüşün istikrarlı bir şekilde sürmesini umuyoruz. Çok daha düşük oranları yakalamayı hedefliyoruz."
 
Bugün, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Türkiye genelinde 3 bin Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeliyle arz odaklı hizmet anlayışını sürdürdüklerini vurgulayan Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Adana'da da 63 ASDEP personelinin bulunduğunu belirtti.
 
 
Türkiye genelinde koruyucu önleyici hizmetlerde çok önemli bir rol üstlenen sosyal hizmet merkezlerinin bulunduğunu belirten Bakan Kaya, "Sayısını artırmaya çalışıyoruz. Son 1,5 yılda yüzde 60 oranında sosyal hizmet merkezlerinin sayısını arttırdık. Bugün 274 sosyal hizmet merkezimiz ile Türkiye’mize hizmet ediyoruz. Adana'da 3 adet sosyal hizmet merkezi bulunuyor ama önümüzdeki 6 ay içinde Seyhan ve Saimbeyli ilçelerimize de sosyal hizmet merkezlerimizi kazandıracağız." dedi.
 
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki aile destek merkezi ile kadınlara hizmet sunduklarını ve mesleki eğitimler verdiklerini dile getiren Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya; son 1,5 yıl içerisinde de aile destek merkezi sayısını üç katına çıkardıklarını,  kadınları şiddetten korumaya, şiddete maruz kadınları güçlendirmeye yönelik şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin sayısı ve hizmet kapasitesini artırarak çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. 
 
Elektronik Kelepçe Uygulaması
 
Son bir yılda şiddet önleme ve izleme merkezlerinin sayısında yüzde 40'lık artış sağladıklarını vurgulayan Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, sayıyı 49'dan 68'e çıkardıklarını 2018'de 81 ilde şiddet önleme ve izleme merkezinin açılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.
 
Ankara ve İzmir'de pilot olarak başladıkları şiddet uygulayan ve şiddet mağdurunun takip edildiği elektronik izleme sistemi ve elektronik kelepçe uygulamasının önümüzdeki dönemde 6 farklı ile yaygınlaştırdıklarını ifade eden Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, şöyle devam etti:
 
"Antalya, Bursa, İstanbul ve Gaziantep illerimizde bu çalışmamıza dahil oldular. Geçtiğimiz haziran ayında ülkemizde çocuk kuruluşlarında devrim niteliğinde bir dönüşümü gerçekleştirdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuklarımızın kaldığı yetiştirme yurtları ve çocuk koğuş sistemindeki yurt dönemini tamamen dönüştürdük. Artık çocuklarımız Çocuk Evleri'nde ve Sevgi Evleri Sitesi denilen ev tipi modelde çok daha güzel bakım alacakları ortamlarda yaşıyorlar. Önceliğimiz çocuklarımızın ailelerinin yanından kopmadan, aile bütünlüğü içerisinde ailelerinin yanında hayatlarını sürdürmeleri. Bunun için kendi ailesinden çocuklarımız ekonomik yoksunluk sebebiyle kopmasın diye ekonomik sorunu olan ailelere sosyal ekonomik destekle destek veriyoruz. Ülke genelinde sosyal ekonomik destekle desteklediğimiz yaklaşık 132 bin çocuğumuz var. Adana'da 3 bin 200 ailemizi sosyal ekonomik destekle yaklaşık 800 liraya varan desteklerle destekliyoruz."
 
Koruyucu Aile Hizmeti
 
Koruyucu aile modelinde kurum bakımındaki çocukların aile ortamında yetişmelerini sağlamak için oluşturdukları bir model olduğunu belirten Bakan Kaya, her çocuğun sıcak bir aile ortamını yaşamasını istediklerini ve bu kapsamda kuruluş bakımına aldıkları her çocuğa sıcak birer yuva aradıklarını, Adana'da da 0-6 yaş arasındaki tüm çocukların koruyucu aile yanlarında kalmasını istediklerini kaydetti.
 
Adana'da son bir yılda koruyucu aile sayısının yüzde 28 oranında arttırıldığını vurgulayan Bakan Kaya, şu anda 155 koruyucu ailenin bulunduğunu, önümüzdeki dönemde 0-6 yaş arasında kuruluş bakımında hiçbir çocuğun kalmamasını, her çocuğun sıcak bir aile ortamını tatmasını istediklerini söyledi. Bakanlıklarının yaşlılar için huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleriyle yaklaşık 14 bin yaşlıya hizmet verdiklerinin altını çizen Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, son 1,5 yıl içerisinde yeni 18 huzurevi inşaatını tamamladıklarını, aynı zamanda yaşlı yaşam evleri açtıklarını ve ev tipi modelle 5-6 yaşlıya bir evde hizmet verildiğini kaydetti. Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, yaşlılar için yeni hizmet modelleriyle birlikte yatırımlarının devam edeceğini söyledi.
 
Uyuşturucuyla Mücadele
 
Bakanlıklarının çok önemli çalışma alanlarından birinin de uyuşturucuyla mücadele olduğunu ifade eden Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Bu kapsamda hükümet olarak gerçekten amansız bir şekilde mücadele başlattık. Türkiye'de bir ilk olan bizim Bakanlığımızın gerçekleştirdiği Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması’nı bizde Bakanlık olarak tamamladık. Bunun dışında bizim Bakanlığımıza verilen koruyucu önleyici hizmetler alanında hizmet sunduğumuz aynı zamanda madde bağımlılığı tedavisi görmüş bireylerin sosyal uyumunun gerçekleştirmesini sağladığımız sosyal uyum merkezlerimizden de 4'ünü geçtiğimiz aylarda pilot bir şekilde uygulamasına başladık. İnşallah 2018 yılında da sosyal uyum merkezlerinin sayısını farklı illerimizde arttıracağız. Koruyucu ve önleyici hizmetler bağımlılıkla mücadelede çok önemli. Bağımlı olduktan sonra bireylerin bağımlılıktan kurtarılması çok daha zor. Bunun için koruyucu önleyici hizmetlerimizi arttırarak yaygınlaştıracağız. Bakanlığımızın Yeşilay ile işbirliği içerisinde imzaladığımız protokolle son üç ayda tam 64 bin kişiye bağımlılıkla mücadele eğitimleri verdik.'’ şeklinde konuştu.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya başkanlığında düzenlenen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekilleri Fatma Güldemet Sarı, Mehmet Şükrü Erdinç, Necdet Ünüvar, Talip Küçükcan ve Tamer Dağlı, ilçe kaymakamları ve ilgili yetkililer katıldı.