ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNÜN 80. YIL DÖNÜMÜ
           ANMA TÖRENİ PROGRAMI
 
 
Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün ölümünün 80. Yıl Dönümü nedeniyle 10 Kasım 2018 Cumartesi günü Anma Töreni düzenlenecektir.
 
Anma Töreni 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 08.55’te Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayacaktır.
 
Resmi daire ve kuruluşlar, özel iş yerleri 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 09.05'te bayraklarını güneşin batışına dek yarıya indireceklerdir.
 
ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK SUNMA TÖRENİ (08.55)
 
a) 10 Kasım 2018 Cumartesi günü, çelenkler en geç saat 08.15'te Atatürk Parkı'ndaki toplanma yerinde hazır bulundurulacaktır.
 
b) Kamu kurumları ve özel kuruluşların amir, başkan ve müdürleri; 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı Merasim Bölüğü ve Bandosu ile okul takımları saat 08.30'da Atatürk Parkı'ndaki yerlerini alacaklardır.
 
c) Çelenklerin saat 08.55’te Adana Valisi Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından Atatürk Anıtı’na konulmasına müteakip, saat 09.05'te verilecek işaret ile birlikte saygı duruşunda bulunulacak olup, askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile Şanlı Bayrağımız göndere çekilerek, daha sonra yarıya indirilecektir.
 
ç) Saat 09.05'te İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve fabrikalar sirenlerini, motorlu araçlar ve lokomotifler klaksonlarını 2 dakika çalmak suretiyle anmaya katılacaklardır. Atatürk Parkı'ndaki törenin bitimi ile birlikte Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünce, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı katkılarıyla saat 10.30’da düzenlenen program için topluca Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’ne gidilecektir.
 
GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR:
a)  Atatürk Parkı’nda yapılacak Çelenk Sunma Töreni’nin düzen ve uygulamasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumludur.
b)  Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni için ses yayın cihazı ve kürsü, Atatürk Parkı’nın temizliği ile Bayrak ve Atatürk heykelinin bakımı, temizliği ve boyası ile Türk Bayrakları ile donatılması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
c) Çelenk Sunma Töreni’nde Valilik çelengi bir polis ve bir jandarma tarafından taşınacağından, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca personel görevlendirilerek, görevlendirilen personellerin iletişim bilgileri 06 Kasım 2018 Salı gününe kadar Valiliğimiz Protokol Şube Müdürlüğüne bildirilecektir.
ç) Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’ndeki Anma Töreni’nin organizesi, yönetimi ve her türlü düzeni, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü sorumluluğundadır.
d) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Türk Sanat Müziği Topluluğunca,10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 19.00’da 75.Yıl Sanat Galerisi’nde “Atatürk’ün Anısı Olan Şarkılar” konser programı icra edilecektir. 
e) Atatürk’ün ölümünün 80. yıl dönümü nedeniyle, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü yapılacak Anma Töreni programının halkımıza yazılı ve görsel basında duyurulması İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.
f) 5 Ocak Anıtı'na Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Şanlı Bayrağımız çekilecek ve sirenle birlikte yarıya indirilecektir.
g) 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca tören alanına getirilecek askeri birlik ve askeri bando ile Şehit ve Gazi Derneklerince tören alanına getirilecek dernek üyeleri için ihtiyaç duyulacak otobüsler Büyükşehir Belediye Başkanlığınca karşılanacaktır.
ğ) İzci gruplarının 08.00-17.00 saatleri arasında Atatürk Parkı'ndaki Atatürk Anıtı'nda saygı nöbeti tutmaları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce organize edilecektir.
h) Okullar kendi bünyesi içinde anma töreni düzenleyeceklerdir.
ı) Etkinlik yapılacak yerlerde yeteri sayıda ambulans ve personelin hazır bulundurulmasından İl Sağlık Müdürlüğü görevli ve sorumludur.
i) Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler (Jeneratör dahil) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacaktır.
j) 10 Kasım 2018 Cumartesi günü, etkinlik yapılacak yerlerde gerekli güvenlik ve trafik tedbirleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
k) Atatürk Parkı’nda yapılacak Çelenk Sunma Töreninde saat 09.05’ten itibaren 2 dakika süreyle siren sesinin çalınması İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.     
                                                                                                                                                                                                                                           İL ANMA KOMİTESİ
Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünce, Atatürk’ün Ölümünün 80. Yıl Dönümü nedeniyle 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığının katkılarıyla düzenlenecek olan Anma Programı:
TÖREN PROGRAMI
►Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
►Çukurova Üniversitesi Öğrencileri Adına Konuşma
►Türk Silahlı Kuvvetleri Adına Konuşma
►“İçimizdeki Atatürk”
Çukurova Üniversitesi – Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası
Tarih: 10 Kasım 2018 Cumartesi
Saat : 10.30
Yer  : Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi