“ADANA LEZZET FESTİVALİ”, KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ VE MANGAL ATEŞİNİN YAKILMASIYLA BAŞLADI
 
Adana Valiliğinin himayelerinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen Adana Lezzet Festivali, Seyhan Nehri kıyısındaki Merkez Park’ta kent protokolü tarafından festival mangalının yakılmasıyla başladı.
 
CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN KUTLAMA MESAJI OKUNDU
 
Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra, AB Eski Bakanı ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, konuk ülke olarak davet edilen Çin Halk Cumhuriyetini temsilen, Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve yardımcıları, Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar, oda başkanları, destek veren kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla kortej yürüyüşüyle başlayan festivalde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kutlama mesajında; “2. Adana Lezzet Festivaline davetiniz için teşekkür ediyorum. Festival, Adana ve yöresinin kültürünün yaşatılmasına, şehrin kendine has değerleri, lezzetleri, tarihi, kültürel zenginlikleri ve güzellikleriyle tanıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Etkinliğin, güzide şehrimiz Adana’nın ekonomik, kültürel ve sosyal potansiyelinin harekete geçirilmesi bakımından büyük önem taşıdığına inanıyorum. 2. Adana Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyor, tüm misafirlerinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.
 
FESTİVALİN BU YILKİ TEMASI “GELENEKSELİN GÜCÜ ADINA”
 
Festivalde konuşan Vali Mahmut Demirtaş, kültürel çeşitliliğinin en önemli unsurlarından birinin yemek kültürü olduğunu belirterek, Geçtiğimiz yıl ‘Adana lezzet kenti’ ve ‘Lezzetin peşinde koşanlar Adana’da buluşuyor’ sloganlarıyla düzenlediğimiz festivalimizin bu yıl ki teması “Gelenekselin gücü adına” olarak belirlendi. Bilindiği üzere günümüzde geleneksel mutfak ön plana çıkmış durumdadır. Tüm isim yapmış şefler, geleneksel mutfak ve pişirme yöntemlerine yönelmiştir. Bizler de yerel mutfaklarımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.
 
VALİ DEMİRTAŞ, “ADANA’NIN MUTFAK KÜLTÜRÜNÜ ÜLKEMİZE VE TÜM DÜNYAYA TANITACAĞIZ”
 
Festivale katılan ve Adana’nın geleneksel lezzetlerinin peşinde koşan tüm yerli ve yabancı ziyaretçilere teşekkür eden Vali Demirtaş, “Devletimizin 100 yıllık eylem planında Çin’le ilişkilerin geliştirilmesine karar verilmiştir. Bizler de bu kapsamda kendilerini konuk ülke olarak Adana Lezzet Festivali’mize davet ettik. Festival süresince Adana’nın en yerel ve geleneksel mutfak kültürünü ülkemize ve tüm dünyaya tanıtacağız. Böylelikle Adana mutfağının tüm unsurlarını ziyaretçilerimizle paylaşırken, unutulmaya yüz tutan geleneksel yemek bilgilerimizin tanıtımına, bilinirliliğinin arttırılmasına ve geleceğe aktarılmasına da hizmet edeceğiz” diye konuştu.
 
ÖMER ÇELİK, “KENTİN BÜTÜN DEĞERLERİNİ ÖNE ÇIKARAN ÇOK GÜZEL BİR FESTİVAL”
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, festival alanındaki stantları gezmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada kentin bütün değerlerini öne çıkaran çok güzel bir festival olduğunu kaydetti.
 
Adana'daki bütün dinamiklerin, bileşenlerin bir araya gelerek oluşturduğu çok güzel bir festival olduğunu ifade eden Çelik, burada öteden beri Adana'nın dışında bilinen değerler kadar sadece Adanalıların bildiği bir takım değerlerin de bulunduğunu söyledi. Bu değerlerin sergilenmesi bakımından da festivalin önemli olduğunu belirten Çelik, hem valiliğin, hem belediyelerin, hem de sivil toplum kuruluşları ve üniversitenin el birliğiyle bütün Adana'nın dinamiklerini harekete geçtiği bir bakıma şehir festivali olduğunu kaydetti. Adanalılar için Adana kebabının çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik, şöyle devam etti; “Bunun değişik yerlerde dejenerasyonuna, bozulmasına karşı Adana Ticaret Odası bunu tescillemişti. Şimdi onlarda atölyelerinde bunun orijinalinin nasıl yapılacağını, bu kültürün orijinalinin nasıl korunacağını gösteriyorlar. Bütün Adanalıları beklediğimiz gibi bu festivale bu sene ve bundan sonrasında Türkiye'nin her yerinden bu şehir festivaline ilgi duyan vatandaşlarımızı bekliyoruz. Ben burayı duyururken 'efsane başlıyor' demiştim. Hakikaten buraya geldiklerinde şunu görecekler bir efsanenin içerisinde nefes alıp verecekler."
 
MİLLETVEKİLİ JÜLİDE SARIEROĞLU "ADANA FESTİVALLERLE ANILAN BİR ŞEHİR HALİNE DE GELİYOR"
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da, "Gelenekselin gücü adına" temasıyla düzenlenen 2. Adana Lezzet Festivali'ne emek veren tüm paydaşlara teşekkür etti. Bu dönemde Adana'ya dair ne varsa doğru şekilde aktarılması ve kentin en iyi şekilde tanıtılmasıyla ilgili olarak bir seferberlik içerisinde olduklarını ifade eden Sarıeroğlu, mutfağın da bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi. Adana'nın kadim bir kültürü barındırdığını dile getiren Sarıeroğlu, "Bu anlamda da kuşaktan kuşağa aktarılan bir gastronomi dünyasına da sahibiz. Çevre illerimizde bununla ilgili çok güçlü çalışmalar yapılıyordu. Tabi biz sıfır bir Adana olarak bu konudan geri kalmamız söz konusu olamazdı." diye konuştu.
 
ÜNLÜ ŞEF ALEXANDRE DİONİSİO ADANA KEBABINI,
 
ÖMER ÇELİK, JÜLİDE SARIEROĞLU VE VALİ DEMİRTAŞ’A İKRAM ETTİ
 
Adana Lezzet Festivali’nin yoğun bir katılımla gerçekleşen açılış töreni, dile getirilen konuşmalar ve festival mangalının yakılmasının ardından stantların gezilmesi ve Adana’nın lezzetlerinin tanıtıldığı gastroshowlar yapılmasıyla sürdü. Adana lezzetlerinin yer aldığı stantların bulunduğu festivalde ünlü şef Alexandre Dionisio Adana kebabını yaparak, Ömer Çelik, Jülide Sarıeroğlu, Vali Demirtaş'a ikram etti. Etkinlikte konuk ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin stantını da gezen protokol üyelerine Çin Büyükelçisi Yu Hongyang yöresel lezzetlerini sundu.