Türkiye Cumhuriyeti Adana Valiliği - Resmi Genel Ağ Ortamı 26 Kasım 2015 Perşembe

Valiliğimizi Sosyal Ağlarda Takip Edin

   Duyurular
Adana İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfi Mütevelli Heyeti Üye Seçimi İlanı

2015 YILI 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ MÜDÜRÜ UNVANI İÇİN KESİN OLMAYAN SÖZLÜ SINAV SONUÇ LİSTESİ

2015 YILI ŞUBE MÜDÜRÜ UNVANI İÇİN KESİN OLMAYAN SÖZLÜ SINAV SONUÇ LİSTESİ

Avukat Alımı Sözlü Sınav İlanı

Konya Valiliği Altın Kalp Münacat ve Na't Yazma Yarışması

CUMHURİYET BAYRAMININ 92. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI

   Arama
 

Orman Yangın Tatbikatı, Başarıyla Gerçekleşti.

Sarıçam İlçesi'ne bağlı Mustafalar Mahallesi civarında düzenlenen "Orman Yangın Tatbikatı" başarıyla gerçekleşti.

Orman Bölge Müdürlüğü'nce organize edilen tatbikata, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin de destek vererek, aynı anda birkaç yerde meydana gelen orman yangına 70 personel, 15 yönetici, 17 araç ve helikopter ile müdahale edildi. Kısa sürede kontrol altına alınan yangın tatbikatı ile ekiplerin çıkan bir yangına ulaşma ve söndürme kabiliyetleri tespit edildi.

Yangın çıkış sebeplerinin araştırılması; varsa faillerinin belirlenmesi için Jandarma Alay Komutanlığı Olay Yeri İnceleme ekipleri de çalışmalara katıldı.

Tatbikatı izleyen Vali Hüseyin Avni Coş, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve diğer kurumlar arasındaki koordinasyonu gerçekleştirmek suretiyle muhtemel orman yangınlarına karşı hazırlıkları gözden geçirdiklerini söyledi.

Planlandığı şekilde yangın tatbikatının başarılı bir şekilde icra edildiğini vurgulayan Vali Coş, karadan ve ihtiyaç duyulduğundan helikopter ile havadan destek vermek suretiyle yangınlara karşı ilgili personelin 24 saat görev başında olduğunu bir kez daha gördüklerini kaydetti.

Devletin aldığı tedbirlerin yanında, vatandaşların da bu konuda dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Vali Coş, ateş ve benzeri unsurların ormanlardan uzak tutulması ve bu tür durumların derhal orman, polis ve jandarmaya bildirilmesini istedi.

Yangınlarda bir an önce müdahale edilmesinin önemli olduğunun altını çizen Vali Coş, "Milli servetimiz olan ve hepimizin sağlıklı bir çevrede yaşayabilmesinin teminatı olan ormanlarımızın muhafaza edilip, gelecek kuşaklara geliştirilerek aktarılabilmesi için, üzerimize düşen vatandaşlık görevini yerine getirmemiz lazım. Adanalı hemşerilerimiz bu konuda şimdiye kadar örnek bir tutum sergiledi. Bu sezonda geçen yılki duyarlıklarını daha da artırarak devam edeceklerine inanıyorum" dedi.

Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer ise, 1 Haziran itibariyle yangın mevsiminin resmi olarak başladığını ifade etti. Amaçlarının bu riskli dönemin kamuoyu tarafından da bilinmesini sağlamak olduğuna işaret eden Orman Bölge Müdürü Acer, İl Jandarma Komutanlığı ile yangınlara karşı özellikle son iki ayda yoğun bir çalışmada bulunduklarını anlattı.

582 bin 753 hektar olan Adana'daki ormanların yüzde 69'nun yangınlara hassas özelikte olduğunu açıklayan Orman Bölge Müdürü Acer, bölgede 1969 yılından günümüze 3 bin 300 adet yangından 30 bin 208 hektar sahanın zarar gördüğünü dile getirdi.

Bu alanların tamamının ağaçlandırıldığına değinen Orman Bölge Müdürü Acer, "Yıllık ortalama 75 orman yangını çıkmakta ve her yangında 9,5 hektar alan yanmaktadır. Temmuz ve Ağustos ayları orman yangınları açısından en riskli aylardır. Adana'daki ormanları 36 adet gözetleme kulesindeki 72 personel 24 saat izliyor. Ayrıca Sallangaç, Karahan, Dernek ve Horzum Yaylaları, Orman Yangınları Erken Uyarı Sistemi (OYEUS) tarafından kesintisiz gözlenmektedir" dedi.

Vali Coş, tatbikat sonrası Mustafalar Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinleyip, katılımcılara ikramda bulunan bayanlara da teşekkür etti.

 

Tatbikatı İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Murat Koç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 5. Bölge Müdürü Naci Serter, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, kurum temsilcileri ile vatandaşlar da ilgiyle takip etti.

 
 
 

 

Geri

Sayın Vali'yi Sosyal Ağlarda Takip Edin


Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Tanıtım Filmi
adana
 
Eğitime %100 Destek Bilgisayarlı Eğitime Destek Haydi Kızlar Okula
Adana Emniyet Müdürlüğü İl Jandarma Komutanlığı Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü Adana Sağlık Müdürlüğü Bimer İşkur trt AB Bürosu Tüik Çukurova Teknokent

Bu site içerisinde yer alan metin ve görseller T.C. Adana Valiliği tarafından sağlanmaktadır. Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup, resmi nitelik taşımamaktadır. Her hakkı saklıdır. 2013 ©

T.C. Adana Valiliği Döşeme Mah. Karaisalı Cad. Yeni Valilik Binası Seyhan/ADANA
Telefon: (0322) 459 27 43