T.C.
ADANA VALİLİĞİ
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
 
18 MART 2018 ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAMI
 
                
A-HAZIRLIKLAR
 
18 Mart 2018 Pazar günü Şehitleri Anma Günü nedeniyle saat 08.00'den itibaren resmi daireler ve lojmanlar, özel kuruluşlar, iş yerleri, caddeler ve meydanlar Şanlı Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle donatılacak olup, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca hazırlanacak günün anlam ve önemiyle ilgili görsel çalışmaların billboardlara asılması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
B-ASRİ MEZARLIK ŞEHİTLİĞİ’NDE YAPILACAK TÖREN (Saat 09.00)
 
1) 18 Mart 2018 Pazar günü saat 09.00’da Adana Şehitliği Abidesi (Asri Mezarlık)  önünde Şehitleri Anma Töreni yapılacaktır. Törene Mülki ve Askeri Erkan, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığının tören bölüğü, tümen bandosu ve okul takımları katılacaklardır.
 
2) Törene katılacaklar, kurum ve kuruluşlar ile öğrenciler saat 08.40'ta şehitlik yerleşim planında gösterilen yerlerini almış olacaklardır.
 
3) Programın uygulanması 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı tarafından görevlendirilecek tören komutanı tarafından sağlanacak olup, saat 09.00'da Valilik Makamı, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesine ait çelenkler Abide'ye konulacaktır.
 
4) Tören Komutanının komutu üzerine saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak olup, saygı atışını müteakiben İstiklal Marşı ile Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.
 
5) Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.
 
6) Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi ile Adana Şehit Aileleri Malulleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nden birer şehit yakını tarafından şiir okunacaktır.
 
7) Şehitlik imza defteri, Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ tarafından imzalanacaktır.
 
8) İl Müftüsü tarafından şehitlerimiz için dua okunacak ve sonrasında şehitlerimizin kabirleri ziyaret edilecektir.
 
C-BURUK MEZARLIĞI ŞEHİTLİĞİ’NDE YAPILACAK TÖREN
 
Asri Mezarlık Şehitliğinde yapılacak töreni müteakip Buruk Mezarlığı Şehitliği’ne geçilecek olup, Büyükşehir Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak, saygı atışını müteakiben İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.  Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ tarafından Şehitlik Defteri imzalanacak, müteakiben İl Müftüsü tarafından şehitlerimiz için dua okunacak ve şehitlerimizin kabirleri ziyaret edilecektir.  
       
Ç-DİĞER ETKİNLİKLER
 
1) Buruk Mezarlığı Şehitliği’nde yapılacak törene müteakip, Adana Şehit Aileleri Malulleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri, Malulleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi binalarında şehit yakınları ziyaret edilecektir.
 
2) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 19 Mart 2018 Pazartesi günü saat 10.00’da Yüreğir Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Günü Programı düzenlenecektir.
                            
D-GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR
 
1) 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca Asri Mezarlık Şehitlik Anma Programına, İl Emniyet Müdürlüğünce Buruk Mezarlığı Şehitliği Anma Programına, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce asker ve polis dışındaki diğer şehit ailelerinin şehitliklerdeki anma programlarına ve diğer etkinliklere davet edilmeleri sağlanacaktır.
 
2) Törenlerin düzen ve koordinesinden 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü sorumludur.
 
3) Asri Mezarlığı’ndaki şehitliğin temizlik ve bakımı, törene hazır hale getirilmesi ve tören yerinin düzenlenmesi ile kürsü ve ses-yayın cihazı 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı koordinesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
4) Asri Mezarlık ve Buruk Mezarlığı’nda yapılacak olan şehitlik ziyaretleri esnasında kabirlere konulmak üzere yeteri kadar çiçek temini Valiliğimiz Özel Kalem Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
5) Şehit ve Gazi Derneklerince talep edilmesi halinde şehit ve gazilerimizi tören yerlerine götürmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığınca otobüs tahsis edilecektir. Asker ve polis dışındaki diğer şehit ailelerinin tören yerlerine transferleri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
6) Çelenk Sunma Töreni’nde Valilik çelengi bir polis memuru ve bir jandarma personeli tarafından taşınacağından, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca personel görevlendirilecektir.
 
7) İl Sağlık Müdürlüğünce; yeterli sayıda ambulans ve sağlık ekipleri Asri ve Buruk Mezarlığı ile diğer program yerlerinde hazır bulundurulacaktır.
 
8) Buruk Mezarlığı Şehitliğinin temizlik ve bakımının yapılması, törene hazır hale getirilmesi, kürsü ve ses-yayın cihazı kurdurulması ile Belediye Bandosunun hazır bulundurulması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
9) Buruk Mezarlığı’nda yapılacak törenin koordinesi ile tertip, düzen ve sunumundan İl Emniyet Müdürlüğü sorumludur.
 
10) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; 12-16 Mart 2018 tarihleri arasında 18 Mart Şehitleri Anma Günü’nün anlam ve önemi ile ilgili etkinlikler düzenlenecek olup, belirlenecek okulların Asri Mezarlık Şehitliği’ni, Buruk Mezarlığı Şehitliği’ni, Şehit Duran Şehitliği’ni, Yeşiloba Şehitliği’ni ve Şehit Gazi Dernek Başkanlıklarını ziyaretleri Büyükşehir Belediye Başkanlığınca tahsis edilecek otobüslerle sağlanacaktır. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğünce gerçekleşen ziyaretlerin kamuoyuyla paylaşılması için gerekli olan bilgi ve görseller, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne ulaştırılacaktır.
 
11) 18 Mart 2018 Şehitler Günü münasebetiyle 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığınca hazırlanan afişler; Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile kamu kurum ve kuruluşlarınca vatandaşlarımızın yoğun oldukları cadde ve bulvarlara, AVM’ lere, toplu taşıma araçlarına, okullara, üniversitelere, kapalı spor salonlarına, otogarlara, tren garı ve havalimanına 12-19 Mart 2018 tarihleri arasında asılacaktır.
 
12) Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı tarafından yapılacak konuşma metni ile bir şehit yakını tarafından okunacak şiir metni ve Adana Şehit Aileleri Malulleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği üyesi bir şehit yakını tarafından okunacak şiir metni örnekleri 12 Mart 2018 tarihine kadar Protokol Şube Müdürlüğüne bildirilecektir.
 
13) Törenler sırasında her türlü emniyet tedbiri ve trafik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
14) Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler (Jeneratör dahil) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacaktır.
 
15) 18 Mart Şehitleri Anma Günü programının duyurulması, günün anlam ve önemi ile ilgili yerel televizyonlarda program yapılması hususu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
16) Asri Mezarlık ile Buruk Mezarlığı Şehitliklerinde yapılacak törenler ile şehit derneklerine yapılacak ziyaretler esnasında yeteri kadar personel İl Müftülüğünce görevlendirilecektir.
 
17) Asri Mezarlık ile Buruk Mezarlığı Şehitliklerinde yapılacak kabir ziyaretleri sırasında 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığınca birer manga personel görevlendirilecektir.
 
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.
 
 
 
                                                                                                               İL ANMA KOMİTESİ