15. TÜRKİYE KOÇ SPOR FEST ÜNİVERSİTE OYUNLARI BAŞLADI
 
 
Koç Grubu, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Çukurova Üniversitesinin birlikte hazırladığı 15. Koç Spor Fest Üniversite Oyunları Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla başladı.
 
Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor Salonu’nda düzenlenen programa Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ile çok sayıda akademisyen ve üniversite öğrencisi katıldı.
 
Etkinlikte Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Koç Holding Kurumsal Marka Koordinatörü Okyar Tuncel ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’dan sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş;  futboldan masa tenisine, hentboldan yüzmeye kadar 11 farklı branşta, yaklaşık 5.000 sporcunun Adana’da ağırlanacağını dile getirerek bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
 
En Büyük Gücümüz, Beşeri Sermayemizdir, Gençlerimizdir
 
Genç nüfusa sahip bir ülke olduğumuza değinen Vali Demirtaş, ‘’Dünya nüfusunun giderek yaşlandığı bir dönemde, nüfusunun yaklaşık 20 milyonu okul çağında, yani 18 yaş altında bulunan bir ülke olarak, bu gücü en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. En büyük gücümüz, beşeri sermayemizdir, gençlerimizdir.’’ dedi.
 
Gençleri çağın gerektirdiği bilgi ve teknoloji ile donatırken sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetleri de icra edebilecekleri ortamları oluşturmanın; fiziksel ve ruhsal anlamda geleceğin dünyasına en iyi şekilde hazırlamanın yöneticilerin görevi olduğuna dikkat çeken Vali Demirtaş,  ‘’Bu anlamda Koç Holding ve Koç Topluluğunun 2006 yılından bu yana gerçekleştirdiği, Koç Spor Fest Üniversite Oyunlarının önemli bir işlev üstlendiğini vurgulamakta yarar görüyorum. Spor ve Müzik, dünyanın her yerinde din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin insanları etkisi altına alan, insan hayatında birleştirici ve bütünleştirici rol oynayan ve insanları birbirine yaklaştıran aktivitelerdir.’’ dedi.
 
Çeşitli üniversitelerden 5.000'e yakın gencin burada bir araya geldiğini belirten Vali Demirtaş, ‘’Müsabakalar boyunca birbirleriyle paylaşımlarda bulunup, sportmence yarışacaklardır. Kaybedenler kazananları tebrik edecek; birbirleriyle tokalaşacaklardır.  Bu iletişimin dostluğa, arkadaşlığa dönüştüğüne, farklı kültürlerin, inanışların, anlayışların asgari müştereklerde birleştiğine şahit olacaklardır. Bu etkinliğin asıl ve en önemli amacı da bu noktada ortaya çıkacaktır. Bir olmak, beraber olmak, iri olmak ve diri olmak. Bunu başardığımız ölçüde, bu oyunlardan istediğimiz sonuca ulaşmışız demektir.’’ dedi.
 
Üniversiteler, Beşeri Sermayeyi İşleyen, Ülkenin Yarınlarını Hazırlayan Müesseselerdir
 
‘’Tüm dünyada üniversitelerin, sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklerin yanında asli işlevi, var oluş sebebi; akademik bilgiyi ve bilimi üretip, dünya insanıyla paylaşmaktır.’’ diyen Vali Demirtaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:  ‘’Üniversiteler, beşeri sermayeyi işleyen, ülkenin yarınlarını hazırlayan müesseselerdir. O nedenle bu yıl ilk kez Koç Spor Fest Üniversite Oyunları kapsamında spor ve müzik temasının yanında, düzenlenecek söyleşi ve panellerle öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine önemli katkılar sağlanacağına da yürekten inanıyorum.
 
Bu vesile ile ulusal ve uluslararası düzeyde üniversiteler arası işbirliğini artıran, üniversiteleri bir büyük aileye dönüştüren, kendi kültür kodlarımızla evrensel normları birleştiren, spor, müzik ve bilgiyi bir potada eriten 15. Koç Spor Fest Üniversite Oyunlarının hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum.’’
 
Konuşmaların ardından etkinliğe verdiği destek ve katkılardan dolayı Vali Mahmut Demirtaş’a plaket takdim edildi.
 
Program, Koç Spor Fest Üniversite Oyunları bayrağının Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Menderes Kabadayı’ya devredilmesinin ardından sona erdi.