T.C.
ADANA VALİLİĞİ
 
İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
 
          
 
15 MART ATATÜRK'ÜN ADANA'YA GELİŞİNİN
95. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA PROGRAMI
 
1- HAZIRLIKLAR
 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 08.00'den itibaren resmi daireler ve lojmanlar, özel kuruluşlar, iş yerleri, caddeler ve meydanlar; Türk Bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatılacak olup, ışıklandırma sistemi bulunan tüm tarihi binalar ışıklandırılacaktır.
              2- ATATÜRK PARKI’NDAKİ ATATÜRK ANITI’NDA YAPILACAK ÇELENK    
                     SUNMA TÖRENİ (Saat 09.00)
a) Çelenk Sunma Töreni, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı önünde 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 09.00'da yapılacak olup, çelenkler saat 08.40'ta toplanma yerinde hazır bulundurulacaktır.
b) Kamu kurumları ve özel kuruluşların amir, başkan ve müdürleri, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanlığı Tören Bölüğü ve Bandosu ile okul takımları saat 08.40'ta törenin yapılacağı Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nda yerlerini alacaklardır.
c) 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 09.00’da Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı’nın çelenklerini sunmasını müteakiben diğer çelenkler Atatürk Anıtı’na sunulacak olup, saygı marşı ile beraber saygı duruşunda bulunulacak ve askeri bando eşliğinde söylenen İstiklal Marşı ile birlikte Şanlı Bayrağımız göndere çekilecektir.
ç) Çelenk Sunma Töreni’nin bitimi ile birlikte, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’ndan Büyükşehir Belediye Bandosu beraberinde kortej halinde yaya olarak Atatürk Caddesi’ni takiben törenin yapılacağı İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’na gidilecektir.
 
3- İSTASYON ÖNÜ UĞUR MUMCU MEYDANI’NDA YAPILACAK TÖREN     
    (Saat 09.30)
 
a) Törene katılacak olan okul takımları 15 Mart 2018 Perşembe günü saat 09.00’da İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yerlerini almış olacaklardır.
 
b) Çelenk Sunma Töreni’ne katılan protokol üyeleri ile Büyükşehir Belediye Bandosu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü İzcilik İl Temsilciliği, Ergin İzci Grubu ve DDY kıyafetli personel temsili olarak Atatürk’ü Adana’ya getiren treni karşılamak üzere saat 09.30’da Gar içinde yerlerini almış olacaklardır.
         
        c) Adana Garı’na gelecek olan içerisinde gazilerin bulunduğu trenden, Muharip Gaziler Derneği Adana Şubesinden gazileri temsilen bir gazi elinde Türk Bayrağı ile inerek,  Şanlı Bayrağımızı Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’a teslim edecektir. Müteakiben tören alanına geçilecektir.
 
         ç) Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı söylenecektir.
 
         d) Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapılacaktır.
  
           e) 1(bir) kız ve 1(bir) erkek öğrenci tarafından şiir okunacaktır.
           
          f) Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi yapılacaktır.
       
        g) Gar’daki törenin bitiminde topluca Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi ziyaret edilecek olup Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce düzenlenen “Atatürk Fotoğrafları Sergisi” açılacaktır.
          
           4- GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLAR
 
      a) Resmi kurumlar Atatürk Posterleri ve Türk Bayraklarıyla donatılacak olup, özel kurumlar ve iş yerlerine Bayrak asılması hususu Büyükşehir Belediye Başkanlığınca duyurulacaktır. Asılan Bayrakların yasaya uygunluğu Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından kontrol edilecektir.
 
      b) Törenler ve diğer tüm etkinliklerde her türlü emniyet tedbiri ve trafik önlemleri İl Emniyet Müdürlüğünce alınacaktır.  
 
    c) Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni için ses yayın cihazı ve kürsü, Atatürk Parkı’nın temizliği, Bayraklar ve Atatürk heykelinin bakımı, temizliği ve boyası, Türk Bayrakları ile donatılması Büyükşehir Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
 
   ç) Atatürk Parkı’nda yapılacak Çelenk Sunma Töreni’nin düzen ve uygulanmasından İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumludur.
 
     d) Çelenk Sunma Töreni’nde Valilik Çelengi bir polis ve bir jandarma tarafından taşınacağından, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca personel görevlendirilecektir.
 
   e) İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, 05 Mart 2018 tarihine kadar Atatürk’ün belirlenen vecizeleri, şehrin cadde ve meydanlarına asılmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığına bildirilecektir.
 
     f) İl Sağlık Müdürlüğünce törenlerin yapılacağı Atatürk Parkı’nda ve Uğur Mumcu Meydanı’nda yeteri kadar ambulans ve sağlık ekibi görevlendirilecektir.
 
   g)  İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak törenin düzen ve uygulaması İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde, TCDD 6. Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sağlanacaktır.
 
    ğ) İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak tören için gerekli ses-yayın araçları ve kürsü Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurulacaktır.
 
       h) Karşılama töreninin yapılacağı alan ile Gar Binası’nın temizlik ve bakımı ile protokol için şeref tribünü kurulması TCDD 6. Bölge Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
     ı) Temsili olarak Atatürk’ü Adana’ya getiren treni karşılamak üzere Adana Garı’nda bulunacak 30 (Otuz) kişilik Ergin İzci Grubu’nun ve DDY kıyafetli personelin hazırlanması; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, TCDD 6. Bölge Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün sorumluluğundadır.
 
     i) Öğrenciler tarafından okunacak şiirlerin bir örneği İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 12 Mart 2018 tarihine kadar Kutlama Komitesi Başkanlığına iletilmek üzere Valilik Protokol Şube Müdürlüğüne gönderilecektir.
 
     j) Törenler sırasında elektrik kesilme ihtimali göz önüne alınarak programın yapılacağı yerlerin enerji sürekliliğine ilişkin tertip ve tedbirler (jeneratör dahil) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanacaktır.
 
     k) 15 Mart Atatürk'ün Adana'ya Gelişinin 95. Yıl Dönümü kutlama programının duyurulması, günün anlam ve önemi ile ilgili yerel televizyonlarda program yapılması hususu İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünce sağlanacaktır.
 
       l) Tören alanı çevresinde bulunan TCDD 6. Bölge Müdürlüğü, PTT Başmüdürlüğü ve Türk Telekom A.Ş. Bölge Müdürlüğü binalarına Türk Bayrakları ve Atatürk resimlerinin asılması, ilgili kurumlarca sağlanacaktır.
 
      m) Havanın yağışlı olması halinde İstasyon önü Uğur Mumcu Meydanı’ndaki tören, Gar Binası içinde yapılacaktır.
    Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 3. maddesi hükmü uyarınca Adana Valisi tarafından onaylanan bu program ilgililere emir, vatandaşlarımıza davetiye niteliğindedir.
 
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.
                                                                                                                                              
                                                        A D A N A   V A L İ L İ Ğ İ
İL KUTLAMA KOMİTESİ